Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... E legal ca bonurile de masa sa se scada din salarul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

E legal ca bonurile de masa sa se scada din salarul nou 2019 (ramura constructiilor)

E legal ca bonurile de masa sa se scada din salar (ramura constructiilor)?
Conform noii legislatii in constructii salariul minim brust este 3000 lei.
Astfel venitul net ar fi 2320 lei.
Unui angajat i s-a spus ca va primi 300 lei in bouri de masa si restul cu numerar. Doresc sa stiu daca este legal. Firma nu i-a oferit fluturasi de salariu si nici plata pe card pana acum.
Pana anul trecut acest lucru era posibil caci vechiul salar = 1900.
In inregistrarile contabile avea 1162 lei, dar primea bonurile 300 lei si diferenta in numerar.
A contactat firmele care emit bonuri de masa dar au refuzat sa ofere informatii.

Multumesc mult!
Vi s-a raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

p.s.
Nu mai deschideti acelaşi topic de mai multe ori sau pe secţiuni diferite ale forumului. Topicurile în plus vor fi șterse de administratori sau moderatori.