avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate octav73

Activitate octav73

Răspuns la discuția Rambursare TVA
Multumesc pt. informatii , dar am nevoie de un avocat pt ca situatia pare sa fie destul de incurcata :
In 25 iulie 2007 am depus decontul de TVA (trimestrial) prin care solicitam restituirea . S-a dispus efectuarea controlului incepand cu data de 07 septembrie -dupa mai bine de 45 zile incalcand din start termenul legal . In 10 septembrie verificarea a fost suspendata ,urmand sa se faca un control incrucisat la doi dintre furnizori (singurii !!!) . La primul s-a efectuat in cateva zile - are domiciliul fiscal in aceeasi localitate dar pentru al doilea , cu domiciliul fiscal in Bucuresti sector 1 s-a trimis o adresa in 14 septembrie la ANAF sector 1 sa se faca controlul.
In 25 octombrie , am depus un nou decont prin care solicitam restituirea altei sume , provenita dintr-o operatiune desfasurata in septembrie cu marfa de la al doilea furnizor .In noiembrie au venit sa verifice perioada trimestrului 3 , pentru cel de al doilea decont ; iar control incrucisat la al doilea furnizor, iar adresa la sector 1 ......
In 14-15 decembrie am mers personal la ANAF sector 1 sa vad ce se intampla , pentru ca nu venise nici un rezultat , nici pentru prima nici pentru a doua verificare .Cei de acolo pierdusera efectiv adresele primite de la ANAF din provincie. In sfarsit la presiunea mea , au trimis o adresa la garda financiara Bucuresti prin care solicitau sa se verifice relatiile comerciale dintre societatea mea si furnizorul respectiv pe perioada 01.01.2007-31.12.2007.
In 8 ianuarie 2008 GF Bucuresti a inceput controlul in urma acestuia rezultind 2 note de constatare din care reiese ca "s-a verificat perioada 01.01.2007- 31.12.2007," factura aferenta livrarii din septembrie (decontul 2) a fost corect inregistrata ...bla,bla dar pentru perioada anterioara , pentru factuura anterioara (primul decont) nu se face vorbire in detaliu mentionandu-se numai "....in cursul anului 2007 sc XXXX a mai livrat catre SC YYY prooduse ....asa cum rezulta din factura nr..../......2007 , anexata ".
Cam acestea sunt rezultatele primite de catre cei provincie , considerand in final ca acest raspuns este satisfacator numai pentru perioada trimestrului 3 nu si pentru cea anterioara , desi daca s-ar fi descoperit ceva ilegal sa incorect s-ar fi specificat in nota de constatare .Dupa primirea acetor rezultate a reinceput controlul dar numai pentru cea de a doua perioada dar dupa 2 zile s-a luat decizia sa se verifice si transportatorul marfii ( lucru ce putea fi facut de la bun inceput , deci alt timp pierdut) , iar pentru prima perioada au solicitat sa se verifice din nou furnizorul.
Cam aceasta este situatia , destul de neplacuta si pentru care doresc sa-i chem in instanta .

Va multumesc ,
Octavian
PS - astept un avocat care sa aiba curajul sa se lupte cu ei .
Discuție Rambursare TVA
Buna ziua !
Conduc o SC si in urma cu aproape un an am depus o cerere de rambursare a TVA-ului .De atunci am tot fost verificat si amanat de nenumarate ori . Cred ca la urmatorul control vor sa faca control incrucisat si pentru bonurile de combustibil .
Am nevoie de un avocat specializat deoarece doresc sa ii actionez in instanta - poate face cineva o recomandare ?

Multumesc,
Octavian