avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate alexaoborox

Activitate alexaoborox

Răspuns la discuția Custodie minor
Copilul este nascut dupa divort, iar la Starea Civila din Iasi a fost trecut din oficiu ca si tatal copilului fara ca el sa fi venit sa il recunoasca. Nu stiu,ma gandesc ca ar vrea sa il ia din razbunare fata de mine...Multumesc pentru raspunsuri!
Discuție Custodie minor
Buna seara. M-am despartit de sotul meu atunci cand am aflat ca sunt insarcinata si am depus actele de divort la notar atunci cand eram insarcinata in 3luni, iar dupa 30de zile s-a pronuntat divortul. Intre timp si dupa, nu s-a interesat de sarcina, eu am suportat toate cheltuielile cu analize, medicamente, doctor (la clinica privata). Am nascut pe 20iulie si nu a venit sa vada copilul. A vrut sa mergem sa facem test adn, am facut si nici atunci nu s-a uitat la copil. Acum copilul are 3luni si inca nu am fost sa stabilim nicaieri pensie alimentara, nimic si el nici macar nu intreaba de copil si nici nu isi arata interesul sa il vada. Intre timp fiecare ne-am refacut viata, dar mi-a intrat mie in cap gandul ca ar vrea sa imi ia copilul dupa ce termin de alaptat, doar ca sa se razbune pe mine. S-ar putea intampla asta? In ce conditii ar ajunge copilul meu la un tata pe care nici macar nu il cunoaste? Ce sa fac sa previn sa se intample asta?