avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate andreeablack666

Activitate andreeablack666

Sotul este nascut in Braila, a locuit si locuieste acolo. Eu m-am nascut in Craiova si acum am domiciliul in Iasi. Pe timpul casatoriei amandoi am locuit la parintii mei in Iasi iar el nu a facut mutatie , altfel spus, nu am avut domiciliu comun pe nici un fel de act ( domiciliem in orase diferite). Va multumesc tuturor pentru mesaje:)
Buna ziua/seara. Sotul meu este din Braila iar eu sunt din Iasi si dorim sa divortam (este de comun acord). Ne-am casatorit in octombrie 2008, in ianuarie 2009 s-a nascut copilul iar in martie 2009 ne-am despartit. Nu doresc sa se faca partaj, singurul lucru pe care il vreau este custodia totala a copilului iar el este de acord. As dori sa stiu, daca se poate, cat ar putea sa dureze divortul avand in vedere ca nu avem avocati. Si daca se mai poate, as dori sa stiu care sunt mai exact demersurile care trebuie facute ( unde trebuie sa merg si cam cat ar putea sa coste).
Va multumesc anticipat!

Andreea:)
Buna ziua/seara, as dori sa stiu, va rog, daca mamicile care sunt studente la zi pot beneficia de o indemnizatie/ajutor etc. Daca da, unde ar trebui sa merg pentru a depune dosarul si daca se poate lua retroactiv...? Copilul meu are varsta de 8 luni si pana acum nu am beneficiat decat de alocatia de 200 de lei. Va multumesc anticipat:)

Andreea
Buna ziua/seara. Sunt studenta in ultimul an si am aflat ca sunt insarcinata in 2 saptamani cu logodnicul meu. Mentionez ca nu am lucrat niciodata cu carte de munca si as dori sa stiu daca se poate sa ma angajez peste vreo 2 saptamani. As putea sa beneficiez de drepturile legale care se acorda femeilor insarcinate?......Daca se poate sa imi spuneti si cate luni cu carte de munca sunt nevoie si ce ar putea sa se intample daca nu spun la interviul pentru job ca sunt insarcinata si sa spun peste o luna, dupa ce am fost angajata....sau cu privire la discriminare....am citit undeva ca angajatorul nu are voie sa refuze angajarea unei femei insarcinate........Va multumesc si daca se poate sa imi mai dati si niste sfaturi!:">:((:)