avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate tr_istan

Activitate tr_istan

Atat in L 296 cat si in OG 21 consumatorul este definit in modul urmator:
consumator - orice persoana fizica sau grup de persoane fizice constituite în asociatii, care actioneaza în
scopuri din afara activitatii sale comerciale, industriale sau de productie, artizanale ori liberale

Acest fapt exclude consumatorii persoane juridice, deci legile mentionate mai sus nu se aplica
Inca o mentiune, Produsul nu continea un manual de utilizare in limba romana. Personal nu ma deranjeaza dar totusi e o incalcare a legii cred ..
Buna ziua.
Imi poate cineva spune care sunt legile care reglementeaza acordarea garantiei pentru produse achizitionate de persoane juridice? Am inteles ca 449/2003 nu se aplica pentru ca consumatorul e definit ca persoana fizica.

Caz specific:
Telefon ( smartphone ... scump ) achizitionat pe firma, dupa 3 saptamani de utilizare nu mai functioneaza. Defectul e major, nu recunoaste nici o cartela, deci nu isi indeplineste functia de baza.
Merg la vanzator si cer inlocuirea telefonului ( pentru ca nu sunt curios sa descopar si alte defecte la acel telefon, 3 saptamani de functionare e prea detot ). Vanzatorul zice ok, incercam sa rezolvam dar trebuie trimis in service pentru constatare. Am semnat un proces verbal de primire in custodie in care am mentionat ca nu doresc reparatia lui ci inlocuirea. Dupa 2 saptamani ei imi zic ca l-au reparat si nu il mai schimba.


Ce imi recomandati?
Multumesc