avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1252 soluții astăzi
Forum Activitate Anca.Mirela

Activitate Anca.Mirela

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Mentionez ca pentru partile comune platesc lunar o suma de bani si sunt la zi cu platile. Aici e vorba strict de consumul fiecarui apartament si nu de partile comune.
Sunt obligata sa platesc eu pentru consumul unui alt apartament care are datorii de mii de lei si pentru care asociatia este execuata silit? Există temei legal in acest sens ?
Buna seara.
Am urmatoarea situatie: asociatia de proprietari de unde locuiesc este executata silit pentru datorii catre RADET. In procesul verbal emis de executor se mentioneaza ca titlurile executorii sunt facturi din perioada decembrie 2017- aprilie 2018.
Suma care trebuie achitata a fost impartita si ,,incarcata" in factura lunara de intrerinere a fiecarui locatar cu mentiunea ,,onorariu avocat" si ,,cheltuieli executare".
Eu sunt debransata de la RADET din martie 2016 si am centrala proprie deci nu am mai beneficiat de caldura si apa calda de la RADET in perioada in care au fost emise facturile.
Este legal modul cum au impus plata datoriilor? Sunt obligata sa achit aceste datorii desi nu am beneficiat de aceste servicii?
Mentionez ca pe scara sunt multi datornici cu datorii vechi la intretinere iar eu am achitat mereu la timp toate facturile.