avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Maria birloiu

Activitate Maria birloiu

Buna ziua
Dacă am ieșit la pensie anticipata, în 2019, când indicele de corectie era 1,2, iar în 2020 am îndeplinit condițiile de pensie pentru limita de varsta - indice corectie 1.41, nu ar fi trebuit sa beneficiez de acest indice ?
Legea spune ca acest indice se aplica o singura data, dar intr-o decizie ccr pe care am gasit-o pe net, spune ca se considera o singura data la ieșirea la limita de varsta.
Va mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos. Am inteles.

Dapix a scris:

Este vorba de PENSIA MINIMĂ de 704 lei, și o primesc pensionarii care au un punctaj foarte mic, și li se calculează o pensie mai mică de 704 lei.

De pensia minimă de 704 lei, beneficiază pensionarii ajunși la limită de vârstă, și care au minim 15 ani stagiu de cotizare, și pensionarii pe caz de boală care au fost încadrați de COMISIA de expertiză într-un anume grad de invaliditate.

Nu cred ca am fost înțeleasă! Indemnizația de 704 lei de care se tot vorbeste la TV , ce reprezintă si cum se obtine?

Dapix a scris:

Casa de Pensii plătește doar pensii, nu indemnizații.
Bolnavii care și-au pierdut capacitatea de muncă primesc pensie de invaliditate.

Indemnizație de handicap se plătește persoanelor încadrate într-un grad de handicap de către instituția DGASPC.

Cei care nu au lucrat nici o zi, nu primesc nimic din partea Casei de Pensii.

Indemnizatia de 704 lei se da celor care nu au lucrat nici o zi, nu este pensie de boala. Ma interesa cum se obtine aceasta indemnizatie si cine are dreptul sa o primeasca.

Dapix a scris:

Pentru a beneficia de pensie de boală, are nevoie de un minim stagiu de cotizare.
Trebuie să lucreze o perioadă de timp.

Daca o persoana are indemnizatie de handicap 375 lei lunar si nu a lucrat niciodata, poate primi indemnizatie sociala de 704 lei?
Dacă am iesit la pensie anticipat pot cere trecerea la pensie limita varsta conf leg 215 avand 15 ani in conditii deosebite, deci o reducere de 5 ani