avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate rixos

Activitate rixos

Răspuns la discuția gandaci negri mari asociatie
Va multumesc pentru ajutor.

Rixos
Răspuns la discuția gandaci negri mari asociatie
scuzati dar asociatia nu are obligatiii!!!!!!!!!!!!!sunt 18 apartamente si trebuie sa fac eu pentru toti? si e normal sa existe cuibar de porumbei???? e simplu ca de fiecare data eu sa rezolv problemele asociatiei....tocmai de asta si procedeaza ca sa nu scoata nimeni un ban. Va rog dati-mi un raspuns obiectiv juridic.

Multumesc
Buna ziua,

Sunt proprietara unui apartament intr-o asociatie de proprietari si avem probleme cu gandacii. Am sesizat asociatia de proprietari si s-a facut dezinsectie. Dupa nici macar 2 luni exista o noua invazie de gandaci pe casa scarii si inclusiv in apartament. Mentionez ca in podul casei exista un adapost pentru porumbei al unui vecin si administratorul si presedintele tolereaza.
Am sesizat di nou ca exista gandaci pe pereti in casa si atat pe casa scarii, eu locuind la ultimul etaj. Presedinta zice ca nu o mai intereseaza, ca ea locuind la primul etaj nu ii vede si sa imi fac eu dezinsectie. Precizez ca acesti gandaci vin de la ultimul etaj in jos, adica din podul casei iar eu avand apartamentul la ultimul etaj imi intra si in casa.

Exista posibilitatea, si la ce organ, sa fac sesizarea ca exista gandaci si sa se mai faca o data dezinsectie ? sau sa verifrice daca focarul de infectie vin de la cuibarul de proumbei pe care asociatia il tolereaza.

Acum 4 ani am avut aceleasi probleme si am chemat eu o firma si s-a facut dezinsectie, si nu au mai existat gandaci negri pana anul acesta. Asociatia a chemat o alta firma decat pe care am folosit-o eu si se pare ca dupa 2 luni.....acum nu vreau sa fac acuzatii la profesionalitatea fimei de dezinsectie dar totusi ce sa fac????????


Va multumesc,

Rixos
Buna seara,

Ma confrunt cu o problema care cred ca o are fiecare nou proprietar intr-o asociatie.

Am facut niste lucrari de amenajare care au durat 3 luni de zile , respectiv mai-iulie, platind un locatar din bloc sa spele casa scarii in fiecare seara . Dupa ce lucarile au fost terminate , pe tabelul cu cheltuieli luna august ma regasesc cu plata intregii femei de serviciu , administratoaea spunand ca asa a decis presedinta. Inteleg ca lucrarile de reparatii pot sa fie un deranj, dar de ce dupa ce am terminat lucrarea au decis dintr-odata ca pana la sfarsitul anului va trebui sa platesc femeia de serviciu doar eu si inclusiv curentul de pe casa scarii. Am explicat administratoarea ca reparatii s-au facut cu curentul din apartamentul meu si nu al asociatiei. Administrataorea mi-a raspuns ca trebuie sa platesc curentul de la interfon caci au intrat muncitorii.

Intrebare: aceste decizii nu ar trebui luate printr-o sedinta si o atentionare catre proprietar? si se platesc in luna curenta si nu dupa doua luni de la terminarea lucrarilor?
Asa pot sa puna si in 2009 cheltuieli pentru deranjul facut in 2008.

Si cum pot eu sa ma apar de aceste lucruri. Curentul de la interfon? Mi se pare ridicol si este doar o provocare.

Eu sunt dipsonibila sa platesc pentu deranjul creat dar nu sa se impuna orisice doar ca a decis presedinta si ca am facut eu reparatii...

Astep un raspuns caci se pare ca aceste cheltuieli mi se vor adebita pana la sfarsitul anului.

Ar trebui sa ma le fac o scrisoare prin avocat ?

va multumesc
Răspuns la discuția scoatere asociat din firma
Va multumesc pentru raspuns.

In ceea ce priveste calitatea de salariat nu mai este o problema caci si-a dat demisia. Dar nu doreste sa vorbeasca cu noi ceilalti asoaciati, nu doreste sa raspunda la telefon, si si-a schimbat si domiciliul.

Prin umare chiar nu exista nici un mod el avand doar 5 % din firma sa fie scos? Va trebui sa ramanem cu el in firma fara sa faca nimic fata de aceasta firma?

Va rog sa ma ajutati .
Va multumesc,

Rixos
Buna seara,

Suntem un SRL cu un CS 200Ron cu 3 asociati. Unul dintre asociati care a fost si angajat al firmei are 5% din partile sociale ale firmei. Acest angajat si asociat, in loc sa se ocupe de firma unde lucra si era si asociat, se ocupa cu comercializarea produselor unei alte firme pe cheltuielile firmei unde era asociat. Specific ca acestei persoane i-au fost cedate 5%din partile sociale tocmai pentru afi motivat sa se ocupe de comercializare produselor unde era angajat. Observand ca nu se ocupa de aceasta firma, existand doar cheltuieli i s-a comunicat ca raportul dintre noi se va termina , el dandu-si demisia.
Pe moment nu m-am gandit sa pregatesc si actele de iesire din firma. Sunt 3 luni de cand incerc sa dau de el si nu doreste sa raspunda la telefon ca sa-l intreb daca il intreseaza sa mai ramana in firma sau nu. Cand a fost momentul sa predam bilantul trebuia sa semneze si el si nu a binevoit sa raspunda. Din moment ce este asociat are obigatii fata de firma si de stat, nu?
Ce pot face si cum face ca sa pot sa-l scot din firma din moment ce nu-l intereseaza faptul ca este asociat si are obligatii totusi fata de aceasta firma. Exista vreo metoda sa-l putem scoate din firma?
Va multumesc pentru un raspuns urgent.
Rixos
Lucrarea pentru moment nu se poate opri caci, a fost data jos tabla si deja inaltarea a fost facuta cu 90 cm, prin urmare va trebui pus acoperisul caci va ploua in garsoniera mea si pe casa scarior.

Ok, am gresit nespecificand de la bun inceput mansardare si nu amenajare interioara, dar acest corp fiind separat de podul imobilului si neexistand inainte, caci acum il creez eu ce se va intampla? Voi ramane doar cu banii dati facand acoperisul deasupra capului meu spre deosebire de ceilalti care il aveau deja, si fara sa pot folosi spatiul fara sa deranjez pe nimeni?

Nici inainte de a creea acoperisul eu, fiind doar o acoperire cu tabla nu exista acces decat daca le dadeam dreptul sa intre prin garsoniera mea. Si dupa, in actele de proprietate nu scrie ca proprietarii aveau dreptul de acces la "podul" dinainte prin garsoniera mea. Trebuiau sa intre in podul existent al imobilului, si prin exterior sa urce pe "acoperisul de tabla".

Imi cer scuze ca insist foarte mult cu aceasta problema, dar nu as vrea sa cad prada santajelor proprietarilor, caci de fiecare data cand am facut reparatii pe banii mei chiar daca era parte comuna si toti trebuiau sa contribuie ,intotdeauna au incercat sa ma santajeze sa le fac si lor cate ceva.

Daca am gresit as vrea sa stiu cum sa procedez, cosiderati ca toata investitia o fac pe banii mei chiar daca era parte comuna si trebuiau toti sa plateasca plus ca o sa repar si o parte din casa scarii.

In aceasta asociatie presedinta face sedinta fara sa faca anunt, ci mergand pe la usile apartamentelor si cine e acasa bine cine nu, ea decide in numele a tuturora., nu exista procese verbala ale AG, caci nu se fac, nu exista fond de reparatii si nici macar de rulment, cladirea este intr-un degrad foarte mare caci nu sunt burlane, in special de la corpul unde se afla garsoniera mea, pe care le fac eu acuma prin umare eu aduc imbunatatiri acestui imobil. Prin urmare si eu as putea sa imi fac dreptate atunci pentru drepturile mele ca proprietar, avand si eu cota parte comuna si un cuvant de zis.

Imi cer scuze inca odata ca insist dar as vrea sa inteleg bine ce am de facut, caci presedinta este o reperezentata a proprietarilor si nu proprietara asupra intregului imobil.

Va multumesc foarte mult mult si sper ca nu v-am plictisit.
Rixos
Va multumesc pentru raspuns.

Mai am o nedumeririe: autorizatia noastra asa cum v-am spus este "]Refacere acoperis cu amenajare interioara" si de unde rezulta ca in urma spatiul rezultat, il voi face locuibil si toate organele statului au fost de acord. Proprietarii, in special presedinta care s-a dus la toti proprietarii insistand sa spuna ca au fost fraieriti, cu toate ca pe acordul semnat de catre ei este scris pentru ce anume semneaza, si ca trebuia sa specific ca este mansardare si nu amenajare interiora. Intrebare: daca monumentele , inspectoriatul in constructii si in ultimul rand primaria, au fost de acord cu cuvantul amenajare interioara aproband utilizarea spatiului rezultat ulterior, se poate sa ma dea in judecata pentru acest fapt.
Specific ca presedinta acestei asociatie face foarte multa propaganda pentru ca nu i-am oferit nimic pentru aceasta lucrare. Eu am considerat ca daca sunt in legalitate nu mai am de ce sa cad in santajele ei.

Va multumesc inca odata pentru raspuns,

Rixos
Buna seara,

Locuiesc intr-o spalatorie devenita ulterior apartament, intr-un imobil istoric . Aceasta spalatorie, care in anii 80 a devenit apartament mai bine zis o garsoniera, face perete cu podul imobilului. In practic, garsoniera mea esta la ultimul etaj impreuna cu podul, pe palier nemaiexistand alte apartamente. Aceasta garsoniera, fiind un corp creat ulterior in pod avea un "acoperis" ,il numesc intre ghilimele deoarece specific inca odata ca aceasta garsoneria se afla in pod si avea acest acoperis aproape plat din tabla, fata de restul acoperisului unde exista tigla si o anumita inaltime. Din cauza acestei table fara a exista o anumita inclinatie al acoperisului apa statea si penetra printre tabla in apartament. Vazand ca este un imobil istoric si cu multi oameni in varsta si posibilitati putine, am inceput lucrarile la acoperis, facandu-l deasupra garsonierei, neexistand inainte, cerand acordul proprietarilor din asociatie, specificand ca costul reparatiilor se va face pe costul meu, si urmand toti pasii pana la obtinerea autorizatie de la primarie. Specific ca aceasta garsoniera da in curtea interioara a imobilului.
In proiectul de autorizatie am specificat refacere acoperis si inaltarea cu 90 cm cu amenajari interioare, unde exista planurile semnate si aprobate de catre toate organele statului, monumente , inspectoriatul in constructie, primarie. In aceasta refacere am facut si o scara interioara din garsoniera in acoperisul pe care il construiesc deasupra garsonierei folosind spatiul deasupra mea. Acest proiect a fost aprobat de care toate autoritatile. Am tot citit in acest forum ca ar fi necesar acordul vecinilor de la ultimul etaj: eu nu am vecini la ultimul etaj de cat podul.
Cand am inceput lucrarile, locatarii au inceput sa faca scandal ca i-am fraierit.
Dar din moment ce au semnat acordul de refacere acoperis cu amenajare interioara, si primaria , monumentele mi-au dat acordul ca pot utiliza proiectul cu folosirea spatiului deasupra capului meu sunt in inilegalitate si trebuie sa cad insantajul proprietarilor? Nu am atins podul imobilului caci acest corp, garsoniera era in pod dar cu un alt "acoperis" fara a exista acces decat prin garsoniera mea spargand tavanul.
Ce trebuie sa fac in acest caz? Sunt in ilegalitate ? Nu pot sa folosesc spatiul deasupra capului daca nu exista acces decat prin garsoniera mea?
Va rog un raspuns cat mai urgent , caci se va convoca sedinta si cred ca proprietarii vor sa profite de pe faptul ca am o situatie financiara mai buna decat ei.

Va multumesc,
Rixos