avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate Danu2610

Activitate Danu2610

Știu aceste aliniate,eu nu sunt obligat prin hotărâre judecătorească la plata pensiei alimentare...am divorțat la notar și apoi am făcut un act prin care eu am spus ca voi plăti fiicei mele 20% din veniturile mele lunare....dar fosta soție simt ca îs cam bate joc de mine,cu noua intenție de schimbare de nume...fata m a întrebat telefonic dacă sunt deacord sa își schimbe numele,sa renunțe la al meu și sa ia numele care îl va purta mama ei...dvs nu vi se pare josnic...sa mi crească altcineva copilul și sa îl cheme ca pe respectivul și eu sa plătesc pensie alimentară...plus ca "respectul" mamei vis a vis de mine,l-a luat și fetița în relația cu mine.



Ligia Toma Paraschivescu a scris:

Numele se poate schimba doar daca va dati si dvs acordul iar pensia de intretinere sunteti obligat sa o platiti conform hotararii judecatoresti. prin care ati fost obligat.

Dacă fiicei mele, căruia ii plătesc pensie alimentară mama dorește sa ii schimbe numele meu cu numele partenerului ei actual,pot face ceva sa nu mai plătesc pensia alimentară?(este în stare sa facă acest lucru doar ca să ma "demoralizeze" psihic)...nu vreau sa dezmorțească fetita mea,dar as vrea sa cer o înțelegere notariala sa ies din aceasta situație grea pentru sufletul meu...(" fetita are 8ani și e sânge din sângele meu,voi avea grija sa primească moștenire din partea mea,chiar dacă și ar schimba numele).

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Bună ziua!

Ma numesc Dan B. si de ceva timp am o perioada mai grea...
Din familia tatalui am obtinut o mostenire (casa noua,casa parinteasca si suprafata de pamant aferent proprietatilor)...casa noua a construit-o tatal meu in timp ce traia bunica,dintr-o |cheta|(cate 2500euro de la cei 3frati si o parte a bunicii) cu conditia sa aibe grija de ea la batranete si pana la moarte...asta a si facut tata.(banii astia nu stim daca ia dat sau nu,sunt spusele fratilor lui)...Dupa moartea bunicii,toti fratii au facut dezbaterea mostenirii si au fost deacord sa ii lase o partea cu casa noua si casa parinteasca si o jumatate de pamant tatei,in spiritul ca el se va muta acolo ca a avut grija de bunica si cealalta jumatate de pamant,unei surori,care am lasat-o sa locuiasca acolo pe proprietate pana aproape si-a terminat casa.
In urma cu o saptamana am hotarat alaturi de mama ca vrem sa vindem proprietatea mostenita,sus mentionata si corect si etic mi s-a parut sa ii anunt si pe fratele tatei care mi-a spus ca nu are nici o pretentie in urma vanzarii(dar mi-a adus aminte ca fiecare au dat cate 2500euro tatei ca sa construiasca imobilul de acolo),si apoi am anuntat-o si pe sora lui,cea cu casa in constructie,dar surprizaaa....ea a spus ca pot sa vand doar ca trebuie sa dau inapoi datoriile tatei(amenintandu-ma ca ma da in judecata si sfatuindu-ma sa-mi iau avocat)plus ca matusica mea tot mai nascoceste datorii acum când fratele ei e la 2metri sub pamant;sa le dau bani si nepoatelor ca si ele au drepturi!!!EU IN CALITATE DE MOSTENITOR CUM AR TREBUI SA GANDESC???....nu prea mi se pare normal?!?dvs cum considerati?....mai ales ca eu sau mama nu stim de vreo suma de bani datorata cuiva din timpul tatalui...Tata nu ne-a / nu mi-a spus nimic de nici o datorie sau ca am avea de restituit vreo suma de bani cuiva!?!
Tatal meu a murit acum 1an si 8luni,de atunci mama a tot mai spus ca o sa vindem la un moment dat..cumnatilor nu prea le-a cazut bine...dar in acest moment eu le-am spus ferm ca vreau sa vand si cu banii obtinuti vreau sa-mi cladesc un viitor mai bun!!!

Intrebari

1.Considerati ca ar trebui sa o impart mostenirea cu rudele mele,cum vor o parte din ele?
2.Cumnatii pot sa atace in instanta in aceasta situatie?
3.Pot sa vand linistit si sa ma folosesc,eu si mama de baniii obtinuti?(Avem titlul de mostenitori,facut dupa decesul tatei la notar si anume---succesunea---)


Va multumesc frumos!