avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate vnicola

Activitate vnicola

Multumesc mult pentru sfaturi. Pot atunci sa presupun ca, virgula, cazul meu este un caz de mostenire legal si ca in acest caz as pute obtine titulul de proprietate pentru terenuril mostenite de la tata? In mod sigur voi contact un avocat ca sa ma ajute sa finalizez toate transactiulle necesare. VN
Am plecat din Romania in 1981, cind mi-am pierdut cetatania. Bunicii mei au avut mai multe ternuri care le-au lasat celor 3 copii ai lor, incluzind tatal meu. Toti trei sint decedati, cel mai recent tatal meu acum 2 ani. Tatal meu a decis sa patreze numai 2 loturi in Branesti, pentru restul propritatiilor a renuntat in favoare verisoarei mele. Matusa mea nu a avut copii si ia lasat totul verisoarei, iar unchiul meu a avut numai un copil (verisoara mea) caruia ia lasat toate terenurile, cu exceptia celor 2 loturi in chestiune. Inainte de a muri, tata, matusa si verisoara mea au renuntat la dreptul lor de proprietate pentru acele 2 loturi din Branesti. Deci in momentul de fata cele doua loturi sint mostenire de la tata, trei sferturi pentru mine, un sfert pentru mama care este in viata. Mama mea n-are nici un fel de probleme sa renunte la dreptul ei de proprietate in favoarea mea. Eu am toate actele in original si notarificate pentru toate transferile mentionate. Presupun ca titlul de proprietate este inca la primaria din Branesti, in numele buniciilor, si este de asemenea inchiriat la o ferma agricola in exchange for produce.

Intebarea mea este cit te complicat ar fi sa obtin titlul de proprietate numai in numele meu, ca cetatean strain? Am planuri sa fiu in Bucuresti in viitorul foarte apropriat pentru o saptamina si asi dori sa obtin acest titlu de proprietate, sau, cel putin, sa incep procesul si eventual sa-l completez remotely from San Diego, California, perhaps through a power of attorney to a third party. Este posibil?

Va multumesc foarte mult pentru ajutor si va rog sa-mi scuzati greselile gramaticale si combinatia cu cuvinte in engleza unde nu am stiut echivalentul in romaneste. VN