avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate zdr

Activitate zdr

Răspuns la discuția Teren primit in baza L.44/94
Eu printe acte am si CF-ul inainte sa fie bunicul proprietar in baza legii 44/94, in care scrie " cu titlu de drept succesiune vacanta in favoarea statului roman in administrarea operativa a G.I.G.C.L" si judetul.
In anul 1999 bunicul meu a beneficiat de un teren 500 mp.( loc de casa), in baza legii 44/94, (proces verbal de punere in posesie, titlu de proprietate, extras CF etc.), toate actele inregula. Bunicul meu a decedat iar terenul a fost mostenit de mama mea in 2001 (certificat de mostenitor, intabulare, extras CF etc.) toate actele inregula. In anul feb.2008 am reusit sa obtin autorizatie de constructie casa (PUD aprobat de primarie HCL, dezmembrare topo cu titlu de drum, documentatie cadastrala etc.) toata documentatia complecta. Au inceput lucrarile: curent, apa-canal, gaz (toate au fost aduse la terenul mai sus mentionat pe o distanta de 140m) am ajuns la placa peste fundatie.
Dintr-o sursa apropiata am aflat ca in primarie este depusa o reclamatie ca au inceput lucrarile pe un teren, pe care in anul 2002 a fost depus la primarie un dosar care beneficiaza de legea 10/2001. Mentionez ca nu am fost anuntat oficial de primarie. Intrebarea mea este daca poate primaria sa-mi anuleze autorizatia de construire si sa pierd toti bani investiti pana acum, precum si terenul de mai sus.