avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi_R

Activitate Cristi_R

Cum aș putea proteja un împrumut către un cunoscut, astfel încât să fiu sigur că recuperez banii? Mulțumesc
Am inteles.
Multumesc pt raspuns!
Cu stima

Adrian Dimitriu a scris:

singura posibilitate este sa-l actionati in justitie. asteptati-va la un proces care dureaza minimum 1 an si al carui rezultat s-ar putea sa nu va satisfaca. vorbiti mai intai cu un avocat cu care sa discutati pe indelete toate detaliile.

Buna ziua! Am achizitionat recent o cutie de viteze folosita de la un vanzator produse din dezmembrari auto. Plata a fost facuta acum 4 zile, ramburs; pachetul a fost trimis de vanzator fara posibilitatea deschiderii in vederea vizualizarii continutului pt conformitate. S-a dovedit ulterior ca produsul nu este potrivit masinii mele, desi vanzatorul m-a asigurat ca este ceea ce imi tb.
Contactat ulterior, vanzatorul a spus ca nu imi returneaza banii, deoarece eu nu am stiut ce sa cer!! Ulterior, vanzatorul a spus ca imi trimite o alta cutie de viteze, iar pe cea trimisa deja sa i-o returnez.
Am salvat discutiile cu vanzatorul (au fost pe WhatsApp).
Cum pot sa imi recuperez prejudiciul de la vanzator? Eu imi vreau banii inapoi. Bineinteles, ii voi returna cutia deja trimisa.
Multumesc!