Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare piese auto second hand neconforme
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare piese auto second hand neconforme

Buna ziua! Am achizitionat recent o cutie de viteze folosita de la un vanzator produse din dezmembrari auto. Plata a fost facuta acum 4 zile, ramburs; pachetul a fost trimis de vanzator fara posibilitatea deschiderii in vederea vizualizarii continutului pt conformitate. S-a dovedit ulterior ca produsul nu este potrivit masinii mele, desi vanzatorul m-a asigurat ca este ceea ce imi tb.
Contactat ulterior, vanzatorul a spus ca nu imi returneaza banii, deoarece eu nu am stiut ce sa cer!! Ulterior, vanzatorul a spus ca imi trimite o alta cutie de viteze, iar pe cea trimisa deja sa i-o returnez.
Am salvat discutiile cu vanzatorul (au fost pe WhatsApp).
Cum pot sa imi recuperez prejudiciul de la vanzator? Eu imi vreau banii inapoi. Bineinteles, ii voi returna cutia deja trimisa.
Multumesc!
singura posibilitate este sa-l actionati in justitie. asteptati-va la un proces care dureaza minimum 1 an si al carui rezultat s-ar putea sa nu va satisfaca. vorbiti mai intai cu un avocat cu care sa discutati pe indelete toate detaliile.
Am inteles.
Multumesc pt raspuns!
Cu stima

Adrian Dimitriu a scris:

singura posibilitate este sa-l actionati in justitie. asteptati-va la un proces care dureaza minimum 1 an si al carui rezultat s-ar putea sa nu va satisfaca. vorbiti mai intai cu un avocat cu care sa discutati pe indelete toate detaliile.