avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate Drusil

Activitate Drusil

Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Mulțumesc mult pentru ajutor doar casa vreau sa îi las că tot locuiește acolo iar la pământ poate sa se folosească de el , însă numai atunci când va hotărî să-l vândă doresc sa împărțim suma .
Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Eu nu doresc să îl las pe drumuri și accept sa îi rămână lui casa bătrânească dar în schimb vreau sa împărțim suma de pe apartament și pământ.
Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Menționez că fratele este cam lacom dorește casă și pământul pe numele lui și jumătate din apartament . Altfel nu semneaza !
Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Va mulțumesc pentru sfaturi deci daca renunț la ceva din masa succesorală in favoarea fratelui pot pierde tot ?
Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Problema este că fără un avans de la cumpărătorul apartamentului nu dispunem de banii necesari pentru a face succesiunea . Mă gândeam să facem la notar un contract de împrumut ceva !
Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Daca vom găsi cumpărător pt apartament că sa avem banii necesari pt succesiune mă gândeam daca pot lua un avans înainte de la cumpărător
Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Cred că se numește partaj voluntar asta și mă întrebam dacă putem dezbate toate bunurile odată
Răspuns la discuția Moștenirea intre frați
Bineînțeles că dezbatem succesiunea mai întâi dar am hotărât de comun acord sa rămână fratele cu casa bătrânească că oricum valorează foarte puțin iar apartamentul după ce îl vindem sa împărțim jumătate jumate iar pământul la fel . Aștept răspuns va rog !
Tatăl nostru a decedat acum doua săptămâni și a rămas moștenire o casă la țară cu un hectar de pămînt și un apartament . Suntem doi frați și apartamentul vrem să îl vindem sa împărțim banii jumate iar casă și pământul vreau sa le cedez lui cu condiția la pământ atunci când îl vinde sa îmi de-a jumate din suma . Se poate ? sau pierd toată moștenirea ?