Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenirea intre frați
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenirea intre frați

Tatăl nostru a decedat acum doua săptămâni și a rămas moștenire o casă la țară cu un hectar de pămînt și un apartament . Suntem doi frați și apartamentul vrem să îl vindem sa împărțim banii jumate iar casă și pământul vreau sa le cedez lui cu condiția la pământ atunci când îl vinde sa îmi de-a jumate din suma . Se poate ? sau pierd toată moștenirea ?
Buna seara,
Lotizarea mostenirii, legal, este 50% 505 daca nu mai traieste mama.
Dar prin intelegere puteti sa diferentiati valoarea loturilor fie cu titlu gratuit (adica fara sa aveti obligatii financiare unul fata de celalalt) fie cu titlu oneros (stabilind ca pana la o anumita data sau cu ocazia unui eveniment ca de exemplu vanzarea terenului, sa va plateasca o sulta).
Discutati cu notarul.
Ce să vindeți?
Câtă vreme nu aveți certificatul de moștenitor (cu apartamentul în el) nu aveți cum să faceți dovada că ați avea ceva de vânzare.

Dezbateți moștenirea și apoi vindeți pe rând tot ce vreți să vindeți și împărțiți banii la momentul fiecărei vânzării.
Sau vindeți împreună un bun (ap.) și impărțiți restul bunurilor (eu iau pământul, tu iei casa).
Uitați verbul „a ceda”. Dacă vreți să mai primiți vreodată ceva.
romascanu, moderator
Bineînțeles că dezbatem succesiunea mai întâi dar am hotărât de comun acord sa rămână fratele cu casa bătrânească că oricum valorează foarte puțin iar apartamentul după ce îl vindem sa împărțim jumătate jumate iar pământul la fel . Aștept răspuns va rog !
Cred că se numește partaj voluntar asta și mă întrebam dacă putem dezbate toate bunurile odată
Daca vom găsi cumpărător pt apartament că sa avem banii necesari pt succesiune mă gândeam daca pot lua un avans înainte de la cumpărător