avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate danhof

Activitate danhof

Buna ziua,

Sunt directorul unei societati comerciale cu activitate de export. La sfarsitul anului trecut au venit in control cei de la TVA, in vederea verificarii daca societatea pe care o conduc a solicitat corect sau nu, rambursarea de TVA. Societatii nu i-au mai fost verificate solicitarile de rambursare de TVA de aproximativ 2 ani. Cu toate ca firma de contabilitate m-a asigurat ca toate operatiunile au fost corecte, inspectorii, au considerat ca nu si au calculat ca am solicitat in plus TVA in valoare de 230000 lei, la care au mai calculat si 70000 lei penalitati. Nu s-a dat amenda, nu s-a considerat evaziune fiscala.In urma primirii Pcocesului Verbal am facut contestatie, pe care am depus-o in termen legal la finante. desi au trecut mai mult de 30 zile de la depunerea si inregistrarea contestatiei, nu am primit inca raspuns din partea finantelor la aceasta.
Intrebare: intrucat au trecut mai mult de 30 zile de la inregistrarea acesteia si nu am primit inca raspuns, pot considera conform legilor din Romania ca raspunsul imi este favorabil?
Astept cu foarte mare interes raspunsul Dvs. va multumesc.
Răspuns la discuția Pot da banca in judecata?
Va multumesc pentru raspuns.
Sunt de acord cu Dvs. ca banca putea cesiona contractul fara acordul meu, dar conform contractului nu trebuia sa-mi dea un " preaviz ", o instiintare ca asta se va intampla daca nu platesc restantele in 30 de zile?
Buna ziua,

Nu stiu daca problema mea se incadreaza la acest capitol,dar nu am stiut sa o incadrez in alta parte.
Am luat un credit de la o banca in 2005, nu am achitat 3 rate in 2007( 3 luni neconsecutive ).Intrucat banca a inregistrat in situatiile ei doar dobanzi, dobanzi penalizatoare, penalitati, fara sa inregistreze si plata la credit, am aparut in situatia ei cu o intarziere de 400 zile spun ei, fapt pentru care au cesionat contractul unei firme de recuperari creante.
In contractul semnat cu banca exista urmatoarele articole:
- In cazul in care la scadentele stabilite nu sunt rambursate ratele de credit si nu sunt achitate dobanzile aferente, banca va comunica imprumutatului, si dupa caz, coplatitorului si garantilor, printr-o scrisoare recomandata, consecintele ce decurg din contractul de imprumut, urmare nerespectarii obligatiilor asumate.
- Daca, in termen de 30 de zile de la data scadentei, imprumutatul si/ sau coplatitorii/ garantii nu achita rata totala de rambursat, intregul credit si toate celelalte obligatii asumate prin semnarea prezentului contract devin exigibile, iar banca este indreptatita sa procedee la recuperarea creantelor sale pe calea executarii silite, prin valorificarea garantiilor asiguratorii sau a oricaror alte bunuri aflate in proprietatea imprumutatutului si/ sau coplatitorilor/ garantilor.
Cele doua articole sunt consecutive.
Banca nu mi-a comunicat nici pe mine nici coplatitorului faptul ca figuram cu o datorie de atatia lei si s-o achitam in termen de, nu a trimis nici o scrisoare simpla dar sa fie recomandata, numai ne-am trezit sunati de la firma de recuperari ca trebuie sa le platim tot creditul imediat sau in maxim trei patru luni( valoarea comunicata de ei fiind mai mare decat creditul luat )
Banca nu ne-a trimis nici o situatie, firma de recuperare doar cere fara sa dovedeasca, etc.
Intrebarea mea este:
Intrucat situatia financiara nu-mi permite sa platesc integral creditul si pentru faptul ca banca nu ne-a comunicat situatia, pot da in judecata banca pentru a reveni la situatia de dinaintea cesionarii ?( cu plata integrala a restantelor catre banca )
Va multumesc !