avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate georgemoro

Activitate georgemoro

Răspuns la discuția ARENDA NEPLATITA
Multumesc pentru raspuns. Eu nu stiu sa existe un contract de arendare inregistrat la primarie , ori se poate trage concluzia ca au lucrat pamantul fara contract . Am observat ca exista obiceiul de a pretexta neplata arendei prin neplata impozitului pe teren. Cand le explicam ca avem chitanta spun ca s-a gresit si ca va conta pentru anii urmatori. Este o metoda patentata de a opri banii fiindca arendasul are conexiuni serioase la primaria comunei respective. Pe de alta parte ei mizeaza pe faptul ca locuind in capitala nu o sa incepi un proces in provincie pentru 2500 de lei cu tot sistemul juridic care se misca incet. Intrebarea este daca , neexistand un contract de arenda valid (nu am gasit in acte nimic de genul asta) ei au lucrat pamantul ilegal , , eu pot sa fac un contract de arenda cu un alt potential arendas , iar faptul ca au beneficiat de subventii fara a avea o baza legala nedovedind ca au trimis un contract pentru semnat are consecinte juridice ?
As dori sa stiu cum se poate obtine arenda de la arendas fiindca a lucrat pamantul , a vandut recolta dar nu vrea sa plateasca datoriile si refuza sa raspunda la telefon , refuza sa trimita contractul de arendare. Eu sunt mostenitor , parintii au decedat de curand dar arenda trebuie platita chiar daca arendasul refuza orice cale de comunicare ca sa pretexteze ca nu a fost informat. Cw solutie exista ? Va multumesc.