avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate Peugeot 307

Activitate Peugeot 307

Am cumparat in urma cu 2 luni cu numere rosii o masina adusa din Elvetia fara declaratie vamala. Fara a stii prea multe fiind prima masina pe numele meu am facut actele de vanzare cumparare si am scos inca 2 seturi de numere rosii. Cele 2 seturi de numere au fost eliberate fara a avea stampila de la primarie pe actul de vanzare cumparare si declaratia vamala. Recent cel de la care am cumparat masina a venit in tara asa ca am fost impreuna cu el sa facem la primarie radierea si cumpararea validand in cele din urma actul de vanzare cumparare in lipsa declaratiei vamale. M-am lovit de lipsa acesteia la inmatricularea masinii fiind omisa in situatiile precedente. Am intrebat la politie si am fost la vama acestia spunandu-mi in cele din urma ca actul meu de vanzare este nevalid iar cel de la care am cumparat masina a comis o infractiune vanzand masina fara declaratia vamala. Aparent nici nu pot plati eu aceasta declaratie ci cel care a adus-o in tara si nici nu sunt dispus fiind o suma foarte mare pentru valoarea masinii(in jur de 800 de euro costa declaratia). Intrebarea mea este daca imi pot recupera prejudiciul fiind victima unei inselatorii.