avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate dorina_gabriela

Activitate dorina_gabriela

Răspuns la discuția Ce sanse reale am?
Multumesc pentru raspuns. Referitor la plata celor 100o RON?.............sunt obligata sa-i achit acum? iar daca ,, merg,, mai departe, el poate sa-mi ceara ( in eventualitatea ca pierd din nou) o alta suma si mai mare ( ca si onorariu al avocatei lui)?
Răspuns la discuția Ce sanse reale am?
sa inteleg ca avocata mea a gresit de la inceput.?

in urma apelului am fost obligata sa -i platesc fostului sot si suma de 1000 ron.daca merg mai departe, el poate sa imi ceara si mai multi bani? si in loc sa primesc banii cuveniti copilului , sa fiu obligata la plata unei sume si mai mari?

Si daca ,, pierd,, si la al doi-lea termen, se mai poate face ceva?

:offtopic: va rog nu scrieti mesaje consecutiv, puteti edita mesajul anterior. Multumesc!
Speta mea e urmatoarea: sotul meu a parasit domiciliul conjugal anul trecut in luna februarie. Actiunea de divort am inaintat-o eu in luna iunie, printre altele cerand si pensie alimentara de 1/4 din salar pentru copilul nostru minor( anul acesta copilul a implinit 14 ani).Avocata mea , nu a precizat in acte si in instanta data de la care sa se faca plata pensiei alimentare cuvenite minorului, iar in ianuarie anul acesta, sentinta a fost ca paratul ( fostul sot) este obligat sa plateasca pensie alimentara cu data desfacerii casatoriei , adica luna ianuarie 2008. Mentionez ca in luna ianuarie, inainte de pronuntarea divortului, fostul sot mi-a trimis prin posta ( pentru a face dovada ) o anumita suma de bani care reprezenta ( spune el) pensie alimentara aferenta lunii decembrie.Pentru celelalte luni ( incepand cu luna februarie 2007 fostul sot nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului) .Am facut apel, iar la apel,avocatul lui a adus ca probe, faptul ca mi-a platit aceea suma de bani prin posta, si ca pentru celelalte luni, fostul sot a contribuit partial la cresterea copilului, ceea ce este neadevarat, dar nu ii s-au cerut acte doveditoare, iar decizia instantei a fost ca apelul meu este nefondat. intrebarea mea este mai pot sa merg mai departe in instanta si ce sanse am?