avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate Knott Norbert

Activitate Knott Norbert

Buna Ziua , am primit aceasta solutie , este definitiva , am intrebarea eu in aceasta timp sunt in afara tarii,lucrez in strainetate , daca merg acasa ca odata trebuie sa merg la serviciul de probaţiune, dupa aia pot sa parasesc tara ? Eu am doua cetatenie .Mai am si intrebarea ca asa stiu dupa un an pot sa fac din nou scoala de soferi ,si pot sa dobandesc si categoriile anterioare ca am avut si C +E ul cu o singura examen? Sau trebuie sa fac din nou toate scoala? Sau pot sa fac scoala de soferi din noua in strainetate ? Dupa cat timp pot sa conduc in romania cu permisul dobandit in strainetate? Multumesc anticipat
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (1) ?i (6) Cod de procedură penală raportat la art. 16 alin. (1) lit. g) Cod de procedură penală, încetează procesul penal având ca obiect săvârşirea de către inculpatul ........, a infracţiunii de vătămare corporală din culpă prev. de art. 196 al. 2 şi 3 din codul penal, ca urmare a retragerii plângerii prealabilă. În baza art. 396 alin. 1 Cod penal cu aplicarea art. 375 şi art. 396 alin.10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul ........, la pedeapsa de 10 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prev. şi ped. de art. 335 alin. 2 Cod penal. În baza art. 91 alin.1 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, calculat de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 93 alin.1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) Să se prezinte la Serviciul de Probaţiune ....... la datele fixate de acesta, b) Să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa, c) Să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, d) Să comunice schimbarea locului de muncă, e) Să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin.2 lit. b Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin.3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 zile în cadrul Primăriei Oraşului ........sau în cadrul Primăriei Mun. ......... În baza art. 91 alin.4 Cod penal, atrage atenţia asupra prevederilor art.96 alin.1 Cod penal referitoare la revocarea suspendării pedepsei sub supraveghere în situaţia în care cu rea-credinţă nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege.
Răspuns la discuția Conducere cu permis suspendat
Salut , am si eu o intrebare , au anulat permisul pentru tine ?