avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate MariaCalota

Activitate MariaCalota

Răspuns la discuția Succesiune, acte necesare
Cred ca nu am specificat destul de clar, îmi cer scuze, bunicul meu i-a făcut acte de întreținere unchiului meu doar la casa bătrânească și curtea casei, restul terenului și pădurilor le folosește doar unchiul in mod abuziv ! Tatăl meu încă trăiește el are certificat de Moștenitor asupra casei bătrânești și vrea sa bage taxa de succesiune ca sa se împartă corect restul terenurilor și pădurilor!
Răspuns la discuția Succesiune, acte necesare
Cred ca nu am specificat destul de clar, îmi cer scuze, bunicul meu i-a făcut acte de întreținere unchiului meu doar la casa bătrânească și curtea casei, restul terenului și pădurilor le folosește doar unchiul in mod abuziv ! Tatăl meu încă trăiește el are certificat de Moștenitor asupra casei bătrânești și vrea sa bage taxa de succesiune ca sa se împartă corect restul terenurilor și pădurilor!
Buna seara, am nevoie de un sfat dacă se poate cât mai urgent! As vrea sa bag o taxa de succesiune la casa bunicilor(din partea tatălui). Taxa de succesiune a bunicii este făcută, tatăl meu având a 4 a parte din casa bătrânească, in urma cu 5 ani a murit și bunicul meu, iar acesta i-a făcut acte de întreținere asupra casei bătrânești unchiului meu! Acesta (unchiul meu) se folosește de teren și de pădure intr-un mod abuziv, el susținând ca are acte, dar aces lucru nu este adevărat! In toată aceasta perioada după după moartea bunicului unchiul meu a abuzat absolut tot terenul și pădurea, iar tatăl meu nu a beneficiat de absolut nimic! Ce acte îmi trebuie pentru taxa și cum trebuie sa procedez corect in aceasta situație?