Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, acte necesare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, acte necesare

Buna seara, am nevoie de un sfat dacă se poate cât mai urgent! As vrea sa bag o taxa de succesiune la casa bunicilor(din partea tatălui). Taxa de succesiune a bunicii este făcută, tatăl meu având a 4 a parte din casa bătrânească, in urma cu 5 ani a murit și bunicul meu, iar acesta i-a făcut acte de întreținere asupra casei bătrânești unchiului meu! Acesta (unchiul meu) se folosește de teren și de pădure intr-un mod abuziv, el susținând ca are acte, dar aces lucru nu este adevărat! In toată aceasta perioada după după moartea bunicului unchiul meu a abuzat absolut tot terenul și pădurea, iar tatăl meu nu a beneficiat de absolut nimic! Ce acte îmi trebuie pentru taxa și cum trebuie sa procedez corect in aceasta situație?
In principal, aveti nevoie de actele de proprietate ale bunurilor pe care le-au avut bunicii.
Întâi asigurati-va ca a mai rămas ceva după bunic. Altfel, nu mai aveti pentru ce sa dezbateti succesiunea.
As vrea sa bag o taxa de succesiune

Unde vreti s-o bagati ?

Inteleg ca tata a dezbatut succesiunea dupa mama sa si are un certificat de mostenitor.
Mai departe, bunicul a dat prin contract de intretinere fiului, tot ce avea.
Deci lucrurile sunt clare.
Daca tatal dvs a decedat, mergeti la notar sa dezbatei succesiunea cu alti mostenitori ai tatalui dvs daca e cazul.. Apoi, faceti partaj cu unchul.
Daca tatal dvs e in viata, el poate cere partajul in instanta ( daca nu exista intelegere) , cere sa iasa din indiviziune fata de unchi.

Cred ca nu am specificat destul de clar, îmi cer scuze, bunicul meu i-a făcut acte de întreținere unchiului meu doar la casa bătrânească și curtea casei, restul terenului și pădurilor le folosește doar unchiul in mod abuziv ! Tatăl meu încă trăiește el are certificat de Moștenitor asupra casei bătrânești și vrea sa bage taxa de succesiune ca sa se împartă corect restul terenurilor și pădurilor!