Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizație demolare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizație demolare

Bună ziua ! Am primit de la bunica mea un pământ pe care este și casa bătrânească . Actele de vânzare cumpărare l-am făcut prin judecătorie -perfectare vânzare. Bunica este de pe tata ( tatăl meu este decedat ) și mai are 3 copii (unchii și mătușa mea ). Din cauza ca unul dintre unchi nu a vrut sa renunțe la partea sa din casa pentru a-mi face bunica actele , bunica a luat hotararea sa facem în instanță pentru ca știa ca al.meu unchi nu va avea grija de ea și ne va face și noua celorlalți probleme . Întrebarea mea este următoarea , ce se întâmplă cu casa care este acum pe pământul meu ? Menționez ca bunica mi-a făcut pe casa testament . Pot sa o demolez fără acordul unchilor?
Și o a 2 a întrebare , titlul de proprietate al bunicii este la mine . Ea mai are acolo 2 terenuri. Cum se procedează în cazul acestora ? Nu a făcut nimănui acte pe ele. Unchiul meu poate sa meargă de unul singur la primărie sa si-l însuşească?
Cucinela, utilizator
Buna seara,
Bunica traieste?
Daca traieste atunci dezbateti URGENT succesiunea de pe urma bunicului si bunica va poate vinde partea ei.
Daca nu mai traieste atunci va trebui sa dezbateti succesiunea si, dupa desdaunarea restului proprietarilor, solicitand bunul in materialitate sa il si primiti si sa il demolati.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
-sa intelegem ca ati facut un contract de vanzare cumparare pe terenul din titlul de proprietate al Bunicii intravilan ? Doar pe teren!!! fara sa fie in respectivul act identificate si "constructiile" de pe teren?
-daca constructiile sunt trecute in acel contract "prin judecatorie" (putea fi si la notar) atunci sunteti propietar si puteti uza de dreptul dvs, chiar si demola.
-daca constructiile nu sunt precizate explicit (teren categoria curti constructii = nu inseamna si constructiile) atunci pe constructii este proprietara bunica si in urma unei succesiuni cei 4 copii ai bunicii - nu puteti vinde/demola etc.
-celelalte terenuri din titlul de proprietate ce nu au fost cuprinse in acel act sunt in proprietatea bunicii si in urma unei succesiuni cei 4 copii ai bunicii.
-apropos, nu conteaza daca tineti titlul de proprietate original si cu tricolor intr-un sertar. unchiul poate in calitate de mostenitor sa ceara o copie certificata de la OCPI, dar nu isi poate insusi unul din terenuri decat in urma unei succesiuni dupa bunica unde veti fi chamat si dvs ca mostenitor al tatalui dvs.
*si daca constructiile nu au fost mostenite de bunica de la parinti ci au fost construte in timpul casatoriei atunci pe constructii este proprietar si bunicul - si de aici ... rezulta ca bunica putea sa va vanda doar o parte din constructii un urma succesiunii dupa bunicul dvs...
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Multumesc pentru raspunsuri!! Bunica nu mai trăiește . Contractul de vânzare s-a făcut doar pe teren ( inclusiv pe terenul de sub casa) din cauza ca locuința a fost bun dobândit împreună cu bunicul , acesta fiind decedat . Succesiunea cum se începe și cam cât timp durează ?
As mai avea o întrebare . În legătură cu un alt subiect . Dețin o construcție ( în stare avansata de degradare -a fost construita în 1998 și adusa doar pana la centura-efectiv este doar temelia , pereții din bolțari și centura sus-doar dacă împingi un pic bolțarii pica) și vreau sa o demolez, iar după sa ridic o alta casa- alte dimensiuni , volumetrie. Ce acte îmi sunt necesare pentru dosarele pentru obținerea autorizațiilor de demolare și cel de construcție ? Cat timp durează ?

Multumesc pentru raspunsuri!! Bunica nu mai trăiește . Contractul de vânzare s-a făcut doar pe teren ( inclusiv pe terenul de sub casa) din cauza ca locuința a fost bun dobândit împreună cu bunicul , acesta fiind decedat . Succesiunea cum se începe și cam cât timp durează ?
Cristian Fara a scris:

-sa intelegem ca ati facut un contract de vanzare cumparare pe terenul din titlul de proprietate al Bunicii intravilan ? Doar pe teren!!! fara sa fie in respectivul act identificate si "constructiile" de pe teren?
-daca constructiile sunt trecute in acel contract "prin judecatorie" (putea fi si la notar) atunci sunteti propietar si puteti uza de dreptul dvs, chiar si demola.
-daca constructiile nu sunt precizate explicit (teren categoria curti constructii = nu inseamna si constructiile) atunci pe constructii este proprietara bunica si in urma unei succesiuni cei 4 copii ai bunicii - nu puteti vinde/demola etc.
-celelalte terenuri din titlul de proprietate ce nu au fost cuprinse in acel act sunt in proprietatea bunicii si in urma unei succesiuni cei 4 copii ai bunicii.
-apropos, nu conteaza daca tineti titlul de proprietate original si cu tricolor intr-un sertar. unchiul poate in calitate de mostenitor sa ceara o copie certificata de la OCPI, dar nu isi poate insusi unul din terenuri decat in urma unei succesiuni dupa bunica unde veti fi chamat si dvs ca mostenitor al tatalui dvs.
*si daca constructiile nu au fost mostenite de bunica de la parinti ci au fost construte in timpul casatoriei atunci pe constructii este proprietar si bunicul - si de aici ... rezulta ca bunica putea sa va vanda doar o parte din constructii un urma succesiunii dupa bunicul dvs...