Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare drepturi succesorale fara certificat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare drepturi succesorale fara certificat de mostenitor

Buna ziua,
Bunicii au avut 5 copii, eu sunt nepotul bunicilor. Ordinea celor morti este, primul un unchi (are 4 copii in viata si sotia moarta), al doilea bunicul, a treia bunica, al patrulea un alt unchi (are 3 copii in viata, sotia traieste).
Masa succesorala a bunicilor este compusa dintr-un teren extravilan de 1.5 hectare si o mie de metri intravilan unde este casa bunicilor din paiata, demolabila.
Eu vreau sa cumpar de la toti mostenitorii, inclusive de la tata, partea de drepturi succesorale a fiecaruia inainte de a se dezbate succesiune (fara a exista cerificat de mostenitor pentru terenuri). Se poate? Care sun cotele succesorale care revin fiecarui mostenitor?
Care ar fi procedura cea mai simpla in acest caz, ce variante ar mai fi si ce costuri implica fiecare variant?
Pretul din grila notariala ar fi ok ca pret de vanzare sau sa iau in calcul sa scad cheltuielile notariale si la cit s-ar ridica aceste?
Multumesc
Buna ziua

Eu vreau sa cumpar de la toti mostenitorii, inclusive de la tata, partea de drepturi succesorale a fiecaruia inainte de a se dezbate succesiune (fara a exista cerificat de mostenitor pentru terenuri). Se poate?

Nu. Va trebui dezbatuta succesiunea si apoi se va face contractul de vanzare-cumparare.
Fiecare din cei 4 nepoți de la primul unchi decedat - 1/20
Cei 3 copiii în viața ai bunicilor - 1/5 fiecare
Soția ultimului unchi decedat - 1/20
Copiii ultimului unchi decedat- 3/60 fiecare.

Asta dacă au cu toții pretenții la succesiunea bunicilor. Dacă mai renunță din ei, cotele se pot modifica.
De preferat ar fi sa faceți lucrurile clar: dezbateti succesiunile (după bunici si ultimul unchi), faceți documentația cadastrala, intabulati certificatele de moștenitor, după care cumpărați.
Costurile depinde de valoarea terenului, de zonă de categoria de folosinta, de suprafață, de opțiunea succesorala a moștenitorilor, de data decesului. Costurile le veți obține din aproape în aproape.
raluk0207, utilizator