Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept proprietate,acte doveditoare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept proprietate,acte doveditoare.

Tatal meu a fost crescut (bunica s-a recasatorit)de un tata ,,vitreg,,alaturi de inca trei frati(de mama).Tatal vitreg atunci cand s-a casatorit cu bunica mea detinea cateva terenuri si un imobil.A locuit alaturi de aceasta foarte multi ani.Dupa moartea celor doi(bunici-unul vitreg)fratii tatalui meu,copii naturali ai proprietarului (bunicul vitreg al meu)au facut succesiunea,pe tatal meu nu l-au instiintat ca o fac(spunand ca mama (comuna) nu avea drept acolo.Tatal meu decedand recent mi-a spus in permanenta ca mama lui(bunica mea) declara ca ,,partea ei,, ii va revenii...Ma intereseaza daca am vre-un drept asupra acelor terenuri,si daca da,cum pot intra in posesia unor acte doveditoare,caci evident unchii mei nu vor sa discute pe aceasta tema,si nici nu mi le vor da.
daca bunica dvs a murit dupa bunicul vitreg atunci ea a avut drept de mostenire dupa sotul ei iar la decesul ei acea parte revine copiilor ei, daca a murit inaintea bunicului atunci nu.
A murit dupa bunicul ,,vitreg,,...problema este ca nu am nimic care sa dovedeasca ca tatal meu a mostenit o parte din ce-i revenea bunicii,si nici un act cu situatia propietatii terenurilor(situate in diferite locatii din aceeasi localitate).Unul dintre unchi a renovat casa veche(batraneasca) si ,,se revendica ,,propietar a intregii mosteniri...ma intereseaza cum pot afla detalii despre situatia acestor terenuri,ca si a casei batranesti(mentionez ca nu a intrebat pe nimeni cand s-a apucat de renovare,iar acum numai el are cheile propietatii)