Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diminuarea masei succesorale prin disimulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diminuarea masei succesorale prin disimulare

Parintii tatalui meu au avut 2 fii, tatal meu si unchiul meu.Primul a decedat bunicul inainte de 1989.Masa succesorala dupa bunicul meu s-a impartit in cotele legale intre bunica, unchiul meu si tatal meu ( cuprindea si 1 imobil).Bunica a murit dupa 2000, data pina la care a recuperat prin revendicare si terenuri agricole.Masa succesorala a bunicii cuprindea aceste terenuri si 1/2 din imobilul mentionat mai sus.Certificatul de mostenitor emis la decesul bunicii il arata ca unic mostenitor pe unchiul meu, cu mentiunea ca nu sunt renuntatori si ca tatal meu e strain de mostenire pt. ca nu a acceptat succesiunea in termenul legal. Unchiul meu a decedat in 2010, avand ca succesor pe descendentul sau, varul meu. Tatal meu a decedat 2,5 ani mai tarziu, avand 3 succesori, eu fiind fiica din prima casatorie, un fiu din a doua casatorie si o sotie in viata. Recent am primit citatie pt. dezbaterea succesiunii, ocazie cu care am aflat si de decesul tatalui meu. Acceptand succesiunea am putut intra in posesia actelor din dosar din care am vazut ca masa succesorala se compune numai din cota legala dobandita de tatal meu de la tatal sau, bunicul meu ( tata a murit la o varsta inaintata, a avut studii superioare si o ocupatie relevanta, dar a murit intr-un imobil care nu-i apartine si lui, lasand in urma sa nimic altceva). La dosar exista insa, pe langa certificatul de mostenitor al bunicii, si 1PV al unui testament olograf fara martori al unchiului meu, prin care acesta lasa mostenire nepotului sau , adica fiului din a doua casatorie a tatalui meu, deci fratelui meu vitreg exact ceea ce tatal meu ar fi mostenit de la bunica, daca nu ar fi fost instrainat de mostenirea bunicii, respectiv exact partea de imobil si din terenurile agricole recuperate. Pe baza acestui testament s-a intocmit si certificat de legatar pt. varul meu si pt. fratele meu vitreg. Intrucat dupa tatal meu nu a ramas nimic altceva, presupun ca tatal meu practic m-a 'dezmostenit' cu ajutorul unchiului meu, disimuland 'dezmostenirea' prin instrainarea de mostenirea bunicii (ar fi profitat numai unchiului meu si apoi varului meu), urmata de testamentul unchiului meu in favoarea fratelui meu vitreg (care reintra astfel in posesia exact a tot ceea ce tatal nostru nu ar fi profitat prin instrainare si care si exista ca atare dupa moartea tatalui nostru - imobil plus terenuri - ). In lipsa disimularii, masa succesorala a tatalui meu ar fi cuprins 1/2 din imobilul si 1/2 din terenurile mostenite de la parintii sai. Prin disimulare, masa succesorala a tatalui meu cuprinde numai partea aproape nesemnificativa de imobil pe care a acceptat-o ca mostenire de la bunicul. Masa succesorala a tatalui meu se imparte in cotele legale intre mine, fratele meu vitreg si sotia supravietuitoare. Diminuarea disimulata a masei succesorale a tatalui meu pare ca ne afecteaza negativ atat pe mine cat si pe sotia sa, dar, in realitate, singura care pierde sunt eu, pt. ca ceea ce fratele meu vitreg a dobandit prin testamentul unchiului cuprinde si ceea ce ar fi revenit sotiei, mama sa, si, in plus, ceea ce mi-ar fi revenit mie si de care sunt lipsita prin disimulare. Am vreo sansa de a-mi recupera aceasta parte in instanta? Ce fel de actiune ar trebui sa deschid si ce ar trebui sa cer instantei? Multumesc pt.rabdare si ajutor.
ionmoisil, utilizator