avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1790 soluții astăzi
Forum Activitate Ela Marcu

Activitate Ela Marcu



Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca surorile individului deschid succesiunea o vor evacua.
Discutati cu un avocat din zona care, dupa ce va studia atent actele, va poate spune ce sanse de resusita sunt.
[/
Va multumesc ,domnule avocat Gabriel Klein Kiritescu!
Buna ziua! Mana mea a trait in concubinaj cu un domn,timp de 20 de ani .Dupa 20 de ani,in timp ce dumneaei era internata la terapie intensiva ,fiind grav bolnava de o boala incurabila,,concubinul a adus un notar si a pus-o sa semneze un act de vanzare -cumparare ,in care se specifica ca mama mea ,unica propietara a unei garsoniere in care locuia la acea vreme cu concubinul, i-o vinde lui cu dreptul de a ramane totusi in casa pana la decesul ei.,in schimbul sumei de 30.000 de lei( bani pe care mana nu i-a vazut niciodata desi se mentioneaza in act ca i-a dat).Mama avand pb. cu ochii nu realizeaza ca vrea sa o insele ,el spunandu-i ca semneaza un act in care se specifica ca daca ea decedeaza el sa poata locui in casa toata viata lui.. Dupa doua luni de la incheierea acelui act,concubinul se imbolnaveste si dupa alte adoua luni ,acesta decedeaza. Intrebarea mea este daca se poate anula acel act . Ea a realizat intr-un tarziu, gasind actele dupa moartea lui, ca el a indus-o in eroare cu intentia de a indeparta mostenitorii in cazul in care ea moare. Este de departe clar ca el a avut aceasta intentie ,ce nevoie avea aceasta femeie sa-i vanda celui cu care a convietuit intr-un concubinaj 20 de ani sau ce nevoie ar fi avut ea de bani cand era “ cu un picior in groapa” mai mult moarta decat vie si cu mintea incetosata de la medicatie. As dori sa stiu daca are rost sa mergem in instanta pentru ca mama sa isi recupereze casa.Mentionez ca concubinul nu a avut copii niciodata iar cele mai apropiate rude ar fi o sora si 2 nepoti de frate. In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns ,va multumesc!
In vara anul 2019 mama mea ,fiind internata la Terapie Intensiva cu grave pb. de sanatate,a fost vizitată de concubinul acesteia (cu care a conviețuit timp de 15 ani )si de un domn notar adus de acesta . In ziua respectiva au întocmit un act de vanzare -cumpărare a garsonierei deținuta de mama mea ca unic propietar. In actul respectiv se precizează si faptul ca ea a primit suma de 30.000 lei si a fost pusă sa semneze acest act desi ea era intr-o stare critica si cred eu ca in situația ei nu avea capacitatea de a intelege exact ce semnează. Ea are si pb. de vedere si nici nu a citit acel act si nici nu a primit nici un ban. IIntre timp ea a iesit din spital dar concubinul cel care a pus-o sa semneze acel act a decedat in toamna anului acesta. Dupa moartea sa ea a gasit acel act de vanzare-cumpărare in actele lui ,act ce a șocat-o. Întrebarea este daca ea poate cere anularea acelui act si ce are de facut in privința asta..Precizez ca decedatul nu are copii doar surori.Teama ei este ca acestea ar putea sa o dea afara din casa.Va multumesc!