avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate Ddaniel2008

Activitate Ddaniel2008

buna seara ,

carnetul de munca se afla la inspectorul numit I.A. are un numar 184 langa stampila, nu stiu ce semnifica, problema este ca eu am intrat in posesia statelor de plata ale firmei si sunt toate la zi cu totu cu stampila de la ITMB si cu o stampoila albastra pe care scrie ITM BUCURESTI EVIDENTA MUNCII NR 29 sunt toate acolo , acum nu inteleg de ce nu mi se elibereaza totusi acel nenorocit de carnet de munca ??

sa fie inspectorul ITM de vina ? sa fie angajatorul ? in toata povestea asta EU CE VINA AM ??

este cumva treba mea sa alerg dupa carnetul de munca ?

astazi telefonic am fost amenintat de catre contabila firmei unde am lucrat am fost amenintat cu bataia de catre iubitul contabilei adica PATRONUL FIRMEI unde am lucrat, daca nu incetez cu presiunile asupra redobandirii carti mele de munca , de catre stie ea cine , am fost injurat telefonic .
M-au avertizat sa incetez ORICE mijloc prin care sa imi recuperez cartea de munca .

DE CE ??????

ceva se intampla in acesta firma , ceva NU este in regula de a iesit atata scandal doar pt faptul ca imi VREAU dreptul meu inapoi , cartea mea de munca .

in urma amenintatilor telefonice am fost la sectia de politie de unde apartin si am facut o plangere unde am explicat cu lux de amanunte exact tot ce mi s-a spus telefonic . Asa ceva nu este posibil in Romania.

Va rog din suflet indrumati-ma cum pot sa ii dau in judecata pe acesti oameni , este un caz serios si nu doresc sa treca aceste fapte le langa mine , vreau sa iau atitudine.
am inteles , asta am si facut am fost explicit in notificare .

cine anume trebuie sa imi dea un termen limita al eliberarii carti de munca ? itm-ul sau fostul angajator ?

se pare ca nu au dus statele de plata la itm si ca inspectorul de munca nu poate inchide cartea ....pe de alta parte fostul angajator spune ca el are statele de plata la zi si ca sunt si stampilate de itm si ca vina pt intarzierea carti de munca cu inapoierea o detine DOAR inspectorul de care apartin pt ca el ar fii vinovat ......


nu stiu ce sa mai cred ....
va salut ,

maine 16.10.2008 depus la ITM pe strada Radu voda nr 26 o reclamatie precum fostul angajator refuza sa imi elibereze cartea de munca , ma gandesc serios sa ii chem in judecata .

va rog sa ma indrumati cu sfaturi
salut ,

cum am mia scris pe acest forum am avut unele probleme cu angajatorul , acum mi-am luat inima in dinti si am demisionat din functie .

dupa mai bine de 1 luna de cand am facut acest lucru angajatorul refuza sa imi dea inapoi cartea de munca , invoca motive fictive : ba ca nu are timp , ba ca nu il mai priveste si sa ma duc eu singur sa o iau , cum ziceam diferite motive dar in fond problema e de rea vointa din partea lor .

ce pot face ? am nevoie de cartea de munca , unde m-am angajat noul angajator mi-a cerut-o , i-am explicat problema insa nu stiu cat timp ma va mai intelege .

Vreau sa reclam societatea comerciala unde am lucrat , unde anume fac acest lucru ? sa ma duc la un avocat ? la cine sa ma adresez ? exista vreo institutie unde pot reclama refuzul societatii comerciale de a-mi reianpoia cartea de munca ?

daca mi-au pierdut cartea de munca ? ce pot face ?

va rog sa ma ajutati in soluctionarea problemei ,

multumesc anticipat ,

Ddaniel
multumesc Elis ,

in cazul in care imi semneaza contabila sau patronul demisia in locul meu ce mai pot face ?

sa nu va mire acest aspect , este posibil .

p.s : n-am primit salariu pe luna 05.2008 nici acum , se scuza ca nu au bani ...azi suntem in 10.06.2008 .......
buna seara ,

multumesc pentru raspunsuri in primul rand , ma gandesc serios sa imi schimb locul de munca dar pana atunci vreau sa beneficiez de concediul de odihna meritat pentru perioada pentru care am muncit , asa mi se pare corect .
urmeaza sa ma casatoresc in urmatoarea luna si chiar intentionez sa plec in "saptamana de miere " undeva in afara tarii , si sincer NU doresc ca drepturile mele sa fie ignorate , refuzate .

Mi-ati spus sa ma adresez la ITM , am fost acolo odata si era coada de zeci de persoane la fiecare usa , nici nu am stiut unde sa ma adresez ..nu exista un birou de informare , un ghiseu de informatii nimic , pur si simplu multe usi si la toate coada nimic mai mult .

Imi este tare frica pana fac eu plangere la ITM sau unde fac sa nu imi semneze contabila o demisie si dupa cum mai dovedesc ca nu eu am semnat ? sunt instare de orice angajatori mei credeti-ma pe cuvant .
Inca o MARE problema : eu NU semnez nicaieri cand iau salariul ...niic o foaie , nimic , mi se da doar un plic cu o suma stabilita de ei si atat nu semnez nicaieri , este corect ? pentru ca mie nu mi se pare .

VREAU sunt SUNT HOTARAT sa merg la politie la itmb sau unde este nevoie , asa ceva este strigator la cer .
In contractul de munca scrie ca sunt "operator calculator electronic si retele de slabi curenti " tin sa va spun ca pe stalpii pe care ma urc sunt zeci de mi de volti nici decum curenti slabi , ma tem pentru viata mea insa nu pot zice nu pentu ca am rate de platit si familie de intretinut , merg inainte insa nu mi se pare corect .

cu stima ,

Daniel
Salut ,

am si eu cateva probleme cu angajatorul unde lucrez , o sa incerc sa fiu concis :

1 . mi se spune precum concediul de odihna pe care intentionez sa mi-l iau nu este platit , este vorba de 10 zile , sunt angajat al societatii in cauza de 8 luni de zile .

2. Nu vor sa imi plateasca cele 5 zile la care am dreptul dupa casatoria legala

3. Contabila mi-a semnat pana acum marirea de salariu eu nestiind ca am asa ceva ...e posibil sa semneze si alte acte pe viitor ...cum ar fii demisia ? sau cine mai stie ce alte acte !! ce pot face in acest aspect ?

4 . muncesc peste program multe ore chiar 12-14 ore pe zi desi in contractul de munca sunt trecute doar 8 ore / zi , 40 pe saptamana .

5 ne pun sa lucram la inaltime 16-18 m deasupra pamantului fara nici o protectie , lucram pe stalpii de inalta tensiune , montam distribuitoare pt o retea de televiziune pe scari si fara sa fim protejati cumva ( centuri , hamuri etc )

6 . conditiile de munca la sediu sunt inumane , nu avem toaleta , grup sanitar , nimic de genul .


Vreau sa le fac o reclamatie privitoare la toate aspectele de mai sus si nu stiu unde , va rog frumos sa ma ajutati .

multumesc anticipat ,

Daniel