avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatorul REFUZA sa imi elibereze cartea de munca !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatorul REFUZA sa imi elibereze cartea de munca !

salut ,

cum am mia scris pe acest forum am avut unele probleme cu angajatorul , acum mi-am luat inima in dinti si am demisionat din functie .

dupa mai bine de 1 luna de cand am facut acest lucru angajatorul refuza sa imi dea inapoi cartea de munca , invoca motive fictive : ba ca nu are timp , ba ca nu il mai priveste si sa ma duc eu singur sa o iau , cum ziceam diferite motive dar in fond problema e de rea vointa din partea lor .

ce pot face ? am nevoie de cartea de munca , unde m-am angajat noul angajator mi-a cerut-o , i-am explicat problema insa nu stiu cat timp ma va mai intelege .

Vreau sa reclam societatea comerciala unde am lucrat , unde anume fac acest lucru ? sa ma duc la un avocat ? la cine sa ma adresez ? exista vreo institutie unde pot reclama refuzul societatii comerciale de a-mi reianpoia cartea de munca ?

daca mi-au pierdut cartea de munca ? ce pot face ?

va rog sa ma ajutati in soluctionarea problemei ,

multumesc anticipat ,

Ddaniel
In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act. In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.

La noul angajator dati o declaratie in care specificati ca aveti carnet de munca care se afla la fostul angajator in vederea inchiderii si pe care o sa-l prezentati intr-un anumit termen. Legea nu conditioneaza angajarea de prezentarea carnetului de munca.

Iata ce trebuie sa faceti daca vreti sa va angajati si nu va mai gasiti cartea de munca:
- va adresati Inspectoratului Teritorial de Munca din judetul in care isi desfasura activitatea angajatorul pentru care ati lucrat si verificati daca nu cumva documentul dv. se afla acolo;
- in cazul in care nu aveti noroc, mergeti la Monitorul Oficial unde trebuie sa publicati pierderea cartii de munca;
- la viitorul angajator trebuie sa depuneti copii ale actului de identitate, certificatului de nastere, certificatului de casatorie (dupa caz), actelor de studii, livretului militar (daca sunteti barbat) si o adeverinta de la locul de munca anterior, in original. Trebuie sa stiti ca fostul angajator este obligat sa va acorde aceasta adeverinta;
- viitorul angajator trebuie sa faca un duplicat dupa cartea de munca (in care se inscriu toate datele din documentele mai sus- mentionate), dupa ce achizitioneaza un tipizat de la Directia de Munca si Protectie Sociala.
Am urmatorul caz: am demisionat de la ofirma la 01.08.2008 si intre timp sunt angajata in alta parte. fostul angajator m-a anuntat ca mi-a adus cartea de munca de la itm, dar nu mi-o elibereaza decat daca ma duc personal acolo, sa o iau din mana administratorului. daca nu vreau sa ma intalnesc cu el sambata sau duminica "o jumatate de ora" sa-mi iau carnetul de munca, ce se poate face, legal vorbind. nu mi se pare normal sa-ti spuna administratorul ca " nu o iei decat din mana mea si stau special ptr tine pana la ce ora poti ajunge tu sau ne vedem sambata, duminica". lucrez acum in afara bucurestiului si sincer, sambata si duminica am alt program. i-am sugerat sa mi-o trimita prin posta si platesc eu cheltuielile, dar refuza. pe scurt, e un om cu care nu vreau sa mai am de-a face vreodata in viata asta sau in vietile viitoare. Multumesc
In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act. In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.
elis a scris:

In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act. In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.



Da, multumesc, asta stiu...dar el vrea sa mi-o elibereze, cu anumite conditii.....care sincer nu sunt cele mai bune....si atunci pot face plangere la ITM?
va salut ,

maine 16.10.2008 depus la ITM pe strada Radu voda nr 26 o reclamatie precum fostul angajator refuza sa imi elibereze cartea de munca , ma gandesc serios sa ii chem in judecata .

va rog sa ma indrumati cu sfaturi

Alte discuții în legătură

Carte de munca lavinia1001 lavinia1001 Am si eu o problema legata de eliberarea cartii de munca de catre angajator. Fostul meu angajator refuza sa imi elibereze cartea de munca desi contractul meu a ... (vezi toată discuția)
Carte de munca huminiuc huminiuc Buna ziua, În anul 2006,luna august,mi-am dat demisia dintr-o societate comercială ;contractul individual de muncă încheiat cu această societate ... (vezi toată discuția)
Cum imi recapt cartea de munca daca refuza patronul sa mi-o dea buduadrian99 buduadrian99 in urma ca 2 ani am fost dat afara de la lucru deoarece dupa 3 luni in care ni sa dat 5 mil de concediu am lucrat o zi si dupaia am fost trimis iara acasa am ... (vezi toată discuția)