avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate vladam

Activitate vladam

In septembrie 2009, autoturismul meu a fost avariat de un sofer imprudent. Societatea de asigurari a vinovatului, nu ma poate despagubi prin asigurarea obligatorie de raspundere civila deoarece autoturismul meu e vechi (1987) si pentru ca nu se mai gasesc piesele de schimb, nici o unitate service nu primeste autoturismul pentru reparatii. Singura solutie, propusa de asigurator, este reparatia in regie proprie. Aceasta solutie eu o consider inacceptabila, deoarece nefiind vinovat de accident nici nu doresc sa ma plimb pe la diferite unitati de dezmembrare a autoturismelor ca sa fac rost de piese.
Nici macar solutia daunei totale nu mi-a fost oferita, pentru ca nu am obtinut nici un deviz corect de reparatie (din cauza lipsei pieselor de schimb), de la nici una din unitatile service contactate - agreate de asigurator.
Cum pot sa-mi recuperez paguba?
Din moment ce asiguratorul nu doreste sau nu poate sa ma despagubeasca, pot sa actionez in justitie vinovatul acestui accident, pentru despagubire?
Este cazul sa cer si despagubire morala pentru perioada in care am fost lipsit de posibilitatea utilizarii autoturismului personal?
Mentionez ca in momentul accidentului, autoturismul meu, Fiat Regata 75ie, produs in 1987, se afla in perfecta stare, cu toate verificarile la zi.