Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daca nu pot fi despagubit de asigurator, ce e de facut?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daca nu pot fi despagubit de asigurator, ce e de facut?

In septembrie 2009, autoturismul meu a fost avariat de un sofer imprudent. Societatea de asigurari a vinovatului, nu ma poate despagubi prin asigurarea obligatorie de raspundere civila deoarece autoturismul meu e vechi (1987) si pentru ca nu se mai gasesc piesele de schimb, nici o unitate service nu primeste autoturismul pentru reparatii. Singura solutie, propusa de asigurator, este reparatia in regie proprie. Aceasta solutie eu o consider inacceptabila, deoarece nefiind vinovat de accident nici nu doresc sa ma plimb pe la diferite unitati de dezmembrare a autoturismelor ca sa fac rost de piese.
Nici macar solutia daunei totale nu mi-a fost oferita, pentru ca nu am obtinut nici un deviz corect de reparatie (din cauza lipsei pieselor de schimb), de la nici una din unitatile service contactate - agreate de asigurator.
Cum pot sa-mi recuperez paguba?
Din moment ce asiguratorul nu doreste sau nu poate sa ma despagubeasca, pot sa actionez in justitie vinovatul acestui accident, pentru despagubire?
Este cazul sa cer si despagubire morala pentru perioada in care am fost lipsit de posibilitatea utilizarii autoturismului personal?
Mentionez ca in momentul accidentului, autoturismul meu, Fiat Regata 75ie, produs in 1987, se afla in perfecta stare, cu toate verificarile la zi.
Sfatul meu este sa le faceti o solicitare de conciliere prin intermediul unui birou de avocatura! Daca se prezinta la conciliere solicitati-le o suma de bani pe care dvs o considerati justificata si acoperitoare pentru reparatia autoturismului. In cazul in care nu ajungeti la un acord de plata actionati-i in judecata! Veti castiga fara dubii! Singura necunoscuta este cuantumul despagubirilor!
B-)
Succes!
Dupa ce in depliniti procedura de conciliere la care a facut referire Mihai si, din pacate, nu ati ajuns la un compromis, calea urmatoare e actionarea in judecata atat a firmei de asigurari cat si a celui vinovat de accident.
Cererea va trebui timbrata la valoare astfel incat va trebui sa stiti exact ce suma pretindeti.
Cu daunele morale, nu prea merge in acest caz, Ordinele CSA care reglementeaza acest tip de asigurare prevad acordarea de despagubiri pentru pagubele materiale produse la bunuri si in caz de intarziere putand cere dobanzi penalizatoare pe zi intarziere. Tot in cuantumul daunelor materiale se includ si perioadele de nefolosinta a masinii, care trebuie dovedite in instanta.
La Multi ani!

Din nefericire ma aflu si eu intr-o situatie similara oarecum.

In dqtq de 6 mai 2009 am fost acrosat tangential de autoturismul XX-xx-XXX aflat in depasire la iesirea din Saliste catre Sebes eu aflandu-ma pe banda de urgenta in sens invers cu viteza redusa.
Politia chemata intocmeste un PV cu mari vicii fac obiectii caci am fost declarat vinovat !
Actiunea mea in anulare se finalizeaza cu anularea PV nr.......cu toate consecintele ce decurg din acesta. In ciuda faptului ca au fost citati conducatorul masinii de firma ce m-a acrosat (masina aflata in contract de leasing cu Leaseplan srl) asiguratorul respectivei masini si politia nu se prezinta in instanta.
Decizia este atestata irevocabila din data de 09.11.2009. si evident comunicata intimatilor.cu textul dispozitivului ``admite plangerea formulata de subsemnatul yyyyyy in contradictoriu cu IPJ Sibiu, BONDOC VF (conducatorul auto XX-xx-XXX cu domiciliul in..........,asigurator Omniasig Bucuresti,(asiguratorul auto XX-xx-XXX)
DISPUNE ANULAREA PV nr CC/33299xx din 06.05.2009 CU TOATE CONSECINTELE CE DECURG DIN ACEASTA`` IREVOCABILA

Cu sentintq, Expertiza tehnica, constatarea serv Daune OMNIASIG se constituie dosar si se avizeaza Ordinul de reparatie. Masina mea este in momentul de fata reparata dar in ultimul moment (23/12.2009- prin qdresq trqnsmisq prin fax OMNIASIG imi transmite ca nu poate da acordul pentru despagubire si accept de plata a reparatiilor in val de 18065 RON deoarece din actele depuse la dosar NU REZULTA IN MOD CLAR vinovatia asiguratului lor RCA BONDOC FS !!!!

Aceasta in comnditiile in care pe Documentul de Repqrqtie Omniqsig si pe Ordinul de reparatie nu este mentionata polita RCA invocata ci polita de asigurare Casco a auto XX-xx-XXX apartinand societatii de leasing.

In plus atat Bondoc FS conducatorul masinii in leasing cat si Omniasig sunt citati ca intimati in proces si ca in dispozitiv se mentioneaza ca sentinta a fost data in contradictoriu cu aceste persoane.

Pqrereq meq este cq qcum in prag de Srbatori cei de la Omniasigce refuza plata sunt subalterni ai persoanelor competente juridic si ca au dat aceast refuz fara sa tina cont de cele scrise si hotarate in instanta si de expertiza considerata d instanta. Luni 28 .12. 2009 le voi face o vizita pentru a le preciza riscul unei interpretari grsite iar in caz negativ cred ca va trebui sa dezvolt procedura Conciliere-*chemare in judecata caci volens nolens trebuie sa achit factura reparatorului care va incepe sa taxeze chirie de garaj daca e silit sqa pastreze masina in custodie.

As fi recunoscator daca mi-ati da indicatii suplimentare sau alta cale de atac pentru a putea fi despagubit.

Va Multumesc si un an Nou cu Bucurii tuturor
In motivarea deciziei instanta mentioneaza existenta expertizei tehnice extrajudiciare care stabileste dinamica accidentului prin cercetare de foto si urme prelevate pe teren la 12 ore dupa producerea accidentului si desemneaza ca vinovat de producerea accidentului pe conducatorul celeilalte masini fara ai mentiona numele ci numai numarul masinii respectiv : Qccidentul s-a produs din cauza nerespectarii prev. art. 35,41,45,-al 3 din OUG 195/2002 si art 118 lit.a din Regulament aplicare aprobat prin OUG 195/2002 de catre conducatorul auto nr imatric.XX-xx-XXX
Pentru Corsin:

In incercarea de a evita un proces in instanta, formulati o sesizare la CSA si indepliniti, totusi, procedura de conciliere.
Daca nu aveti rezultatele scontate, mergeti mai departe, actionati in judecata asiguratorul si chemati in calitate de intervenient fortat persoana vinovata de accident si cereti in instanta, unde, daca apararea va fi cum trebuie, veti si castiga:
contravaloarea platii efectuate pentru repararea vehiculului, dobanda legala si penalizari pe 1% zi intarziere, cheltuieli de judecata.