avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Activitate GVKro

Activitate GVKro

Răspuns la discuția Poprire pensie in mod abuziv
Mult mult pentru raspunsuri si pentru timpul dvs!




Răspuns la discuția Poprire pensie in mod abuziv
Multumesc pentru raspuns.
Exista cai legale prin care se poate combate acest posibil proces?
Plangerea penala impotriva lui pentru agresiune verbala/injurii(se pot dovedi cu probe audio si cu martori) poate avea vreo influenta?
Dezmostenirea ar fi o varianta?
multumesc
Răspuns la discuția Poprire pensie in mod abuziv
Da, casa apartinea ambilor parinti si dupa decesul tatalui s-a facut si succesiunea pentru toti(3 copii).
Mama detine 50% din proprietate iar restul de 50% se va imparti intre cei 3 frati.
El ar vrea sa plece din acea casa si din spusele mamei isi vrea partea.
O poate obliga cumva sa vanda sau sa-i achite ce a investit plus partea care i se cuvine?
Răspuns la discuția Poprire pensie in mod abuziv
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Poprire pensie in mod abuziv
Nu, nu are nici o datorie financiara. El a mai facut unele investitii in casa in care locuieste, dar dupa cum am spus mai sus, mama acestuia( si cu tatal lui care este decedat), a ridicat casa, (detine documentele care atesta acest fapt) si acum a inceput sa vina cu aceste amenintari de poprire. In plus a mai zis ca o va da pe mama lui in judecata ca sa-si recupereze investitia.
O poate constrange pe mama lui sa-i returneze investitia ? Daca da, in ce conditii?
Va multumesc
Buna ziua
Am o intrebare la dumneavoastra
In urma unor scandaluri/neintelegeri, fiul, care locuieste impreuna cu mama lui(aceasta fiind proprietara) in aceeasi curte dar in imobile diferite, a inceput sa vina cu amenintari ca daca nu-I trece casa pe nume fara clauze, acesta ii va pune poprire pe pensie.
Eu, din cate stiu, nu are cum sa faca acest lucru, dar vreau sa ma asigur.
Mama acestuia este speriata din cauza ca acesta impreuna cu sotia lui lucreaza in M.A.I.
Inainte sa-i ofer un raspuns vreau sa ma asigur ca nu pot face acest lucru.
Va multumesc