avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poprire pensie in mod abuziv
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poprire pensie in mod abuziv

Buna ziua
Am o intrebare la dumneavoastra
In urma unor scandaluri/neintelegeri, fiul, care locuieste impreuna cu mama lui(aceasta fiind proprietara) in aceeasi curte dar in imobile diferite, a inceput sa vina cu amenintari ca daca nu-I trece casa pe nume fara clauze, acesta ii va pune poprire pe pensie.
Eu, din cate stiu, nu are cum sa faca acest lucru, dar vreau sa ma asigur.
Mama acestuia este speriata din cauza ca acesta impreuna cu sotia lui lucreaza in M.A.I.
Inainte sa-i ofer un raspuns vreau sa ma asigur ca nu pot face acest lucru.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: GVKro , utilizator 00:41, 21 Decembrie 2019
Poprire pentru ce...?
Poprirea nu o pune lucratorul M.A.I., ci Executorul, in urma unui proces...si, deobicei, in urma neplatii unor datorii.
Mama acestuia are vreo datorie funanciara la dumnealor?
Daca nu are, Sa fie sanatosi.
Poprirea o poate pune doar EXECUTORUL Judecătoresc, dar numai în baza unui TITLU executoriu.
Să nu cedeze șantajului, ca sunt numai minciuni cu scopul de intimidare.

Dacă nu are nici o datorie EXECUTORIE, nu există motiv de executare silită.
Nu, nu are nici o datorie financiara. El a mai facut unele investitii in casa in care locuieste, dar dupa cum am spus mai sus, mama acestuia( si cu tatal lui care este decedat), a ridicat casa, (detine documentele care atesta acest fapt) si acum a inceput sa vina cu aceste amenintari de poprire. In plus a mai zis ca o va da pe mama lui in judecata ca sa-si recupereze investitia.
O poate constrange pe mama lui sa-i returneze investitia ? Daca da, in ce conditii?
Va multumesc
Multumesc mult!
Casa apartinea ambilor părinți?
Daca da, ati facut succesiunea dupa tatal decedat?
La succesiune, mostenire, au dreptul sotia supraviețuitoare si copiii acestuia.

Alte discuții în legătură

Buna ziua.in ce conditii pot vinde un apartament care unul din ... tanase marin tanase marin Buna ziua.in ce conditii pot vinde un apartament care unul din proprietari are sechestru pe cota indiviza? (vezi toată discuția)
Mostenire Maria881110 Maria881110 Buna ziua, As avea si eu o intrebare, mai exact mama mea decedata in urma cu 10 ani a mostenit de la parintii ei o casa si ceva teren. Cota parte a acestei ... (vezi toată discuția)
Poate sa ma dezmosteneasca mama? zsu62 zsu62 Buna ziua! Stau impreuna cu fiul meu si mama in apartamentul parintilor,pentru care a fost facuta succesiunea dupa moartea tatalui meu,deci fratele si eu avem ... (vezi toată discuția)