avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Activitate Catavarga100

Activitate Catavarga100

Discuție Vanzare auto
Buna ziua .

Am vandut o masina care am adus-o personal din Germania. Ulterior am avut probleme de familie si am vandut masina din lipsa banilor . Masina nu am mai inmatriculat-o in Romania ci am lasat-o asa cu Brieful si actele de Germania .
Intr-o zi a venit un client la masina ( am publicat-o pe anunturi de vanzare) si i-a placut . I-am prezentat cateva probleme la masina ( inceput de volanta , distributie etc) si chiar am insistat ca sa o ducem la Reprezentanta pentru verificari mai amanuntite despre masina . Zis si facut ! Dupa ce s-au terminat verificarile testere, diagnoza etc , clientului i-a placut masina si s-a hotarat sa o cumpere. Am mers la un birou de copiat acte pentru scoaterea numerelor rosii , mi-a dat banii si a plecat cu masina . BUN !
Dupa cateva zile m-a sunat disperat cum ca MOTORUL de pe masina a fost schimbat ,nu corespunde seria de la motor cu cea de sasiu si nu mai tin minte exact , si se teme ca la R.A.R o sa-l respinga. A spus ca, costa cam 1000 de lei ca sa treaca cei de la Reprezentanta noua serie de la motor in acte si etc . Ma suna disperat ca el vrea sa mi aduca masina inapoi si sa-i dau banii si tot felul de amenintari ca ma da in judecata .
Acum va intreb pe dvs , legal eu am vreo vina anume? Poate sa mi faca ceva ?

Precizez ca eu nici nu stiiam ca motorul a fost schimbat pe masina .....plus ca i-am spus defectele si am fost la verificari cu ea , nu i-am ascuns nimic .

Ma scuzati pentru ortografie si pentru textul lung .