avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate rosedomino

Activitate rosedomino

Răspuns la discuția divort amiabil urgent
Nu va inteleg dar probabil ca nici nu trebuie. Eu am fost cea jignita , va rog recititi mesajul. Exact cum foarte bine ati punctat nu ai cum sa cunosti situatia si motivele utilizatorului de aceea mi s-a parut total deplasat sa faci astfel de afirmatii si pe deasupra este neprofesional.
Iar pana la a jigni ( prea mult spus), a marginaliza si a judeca este cale multa....
Sa inteleg ca aici nu se dau sfaturi profesionale ci asa doar asa discutam aiurea?! inteleg ca totul are un caracter generic si normal ca sfaturile primite sunt in functie de coordonatele pe care le da fiecare.
Am ascultat sfaturile de aici si am apelat la un avocat pentru o consultatie si credeti-ma chiar am primit informatii corecte.
Vreau sa le multumesc doamnelor avocat pentru sfaturile profesionale si ca nu s-au lansat in discutii inutile.


Răspuns la discuția divort amiabil urgent
In cazul de fata, desi nu prea inteleg eu care e urgenta de a divorta (vrea sa se recasatoreasca si pretendentul nu mai are rabdare?)

Doamna av. Todinca Veronica fraza boldata este cam rautaciosa, motivele mele sunt personale( cred ca fiecare stie asta mai putin dumneavoastra, propozitia e redundanta , stiu, dar se pare ca dumneavoastra nu) si nu am timp sa le discut pe forum. Am cerut o parere profesionala si am 'capatat' una personala, ce ar fi daca data viitoare le tineti pentru dumneavoastra [...].

Daca este urgent sau nu doar eu pot sa-mi dau cu parerea , nu credeti?

Va multumesc pentru intelegere!

:offtopic: Daca doriti sa participati la discutii pe acest forum, va rugam sa cititi regulamentul de postare. Nu aveti voie sa vorbiti urat la adresa altui user, motiv pentru care v-am taiat o bucatica de mesaj, era contra regulamentului.
Pe viitor, va rog sa respectati regulile de postare. Fiecare poate spune orice idee pe acest forum, atata timp cat nu incalca regulamentul.
Va multumim si noi pentru intelegere!
Răspuns la discuția divort amiabil urgent
raspunsul avocatului cora2006 pare interesant in primul rand ca nu implica un cost suplimentar pentru mine, pentru ca tot eu v-a trebui sa caut avocat si pentru el pe care sa il si platesc si mi se pare inutil in situatia in care singura complicatie e aceea ca nu se va prezenta la proces dar este de acord sa semneze procura ca este de acord cu divortul.

Nu vreau sa se prelungeasca inutil si cred ca o infatisare este suficienta.

In concluzie ce cerere de divort sa depun la Judecatorie? pentru divort amiabil sau pentru culpa comuna?

Acest divort prin culpa comuna prelungeste acordarea divortului ?sau pot in timpul primei infatisari sa adaug la dosar procura semnata de el si imposibilitatea acestuia de a veni in tara si divortul sa se pronunte astfel?

Multumesc!
Sotul este plecat din tara de 1 an si jumatate, i-am cerut divortul si este de acord sa semneze orice hartie necesara dar fara sa vina in tara, nu poate din cate am inteles.

V-as ruga sa-mi recomandati ce divort sa solicit? ce acte sa-l rog pe sotul meu (inca) sa trimita? sa fac cererea de divort doar eu sau am nevoie de semnatura lui?

Adaug ca avem mai mult de 1 an de casnicie , ca in urma casatoriei nu au rezultat minori si ca suntem de acord amandoi cu divortul, bunuri de impartit nu prea avem .

Am nevoie de avocat ? sau pot sa ma reprezint si singura?

Multumesc