avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate Radionaiv

Activitate Radionaiv

Nu am muncit la negru, deși am putea spune asa având în vedere că nu mi-a dat niciun contract.. Mi s-a zis ca voi avea contract, si astfel am fost amânat săptămâna de săptămâna în care am cerut si am insistat până când am fost dată afară.
Deci, ce demersuri trebuie să fac în afara de a face plângere la ITM?
Cum pot sa recuperez banii si cum pot sa fac sa intru in posesia contractului? Nu ma va încălzi cu nimic amenda care e cat un salariu minimum.
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns.
Contractul l-am solicitat, au trecut peste 3 luni in care s-a tot amânat din diverse motive.
Bun, deci sesizarea se va face la ITM, sa spunem ca va fi amendat.
Eu insa ce mai pot face pt a recupera lunile ce trebuiau să apară pe cartea de munca?
Am fost plătit în mână foarte putn, eu trebuia sa am spor de noapte, etc.
Intrebarea mea este daca in afara de amenda ce o va primi patronul, mai pot recupera banii si zilele pe cartea de munca? Cum?
Multumesc!
Buna ziua, m-am angajat în septembrie 2019 la un Hostel si intr-un interval de peste 3 luni nu am primit niciun contract de munca, mi s-a zis ca sunt in probe. Am tot cerut explicații, iar acum dupa 115 zile am fost concediat fără să fi pprimit nici macar un document în care să ateste că lucram acolo în probe.
Am tot cerut explicații, până când am fost dată afară.. Ce pot sa fac in acest caz? Am fost pacalit