avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate weaselciuy

Activitate weaselciuy

Răspuns la discuția Neplata intretinere
deci contractul este urmatorul, facut pe numele a doar 1 dintre chiriasi. Sus dreapta am sters 2 nr de tel ale agentiei, ei le-au pus acolo si am mai sters datele personale din motivele mele . Aadresa chiriasului din contract si sunt sigur ca este cea originala. Acolo spune , cum o sa si vedeti : "Mentiuni speciale: Propietarul solicita o garantie in valoare de 500 euro, ce va fi restituita la chiriasul (cred ?) ap in cazul in care nu sunt pagube si datorii .

Mai tin sa spun ca nu le-am facut viza si nici nu si-au facut viza flotanta chiriasii :( .
In contract mai spune ca e pana pe 09.2008 , dar vb cu ei mai demult ca luna ASTA sa plece, eu nu vreau sa plateasca chiria peste vara, am inteles dar datoriil de pana acuma. Contractul a fost facut pe 1 an si nu unul scolar cum ar fi trebuit, dar asta nu conteaza.

Sper sa mearga link`ul:
[ link extern ]

sau
[ link extern ]

Multumesc pt raspunsuri
Buna ziua,

Acuma cateva luni am inchiriat spatiul, un apartament 3 camere, la 3 studenti . Pana acuma 1 sapt cand au plecat pe neasteptate, au parut de treaba, au platit chiria la timp dar mi-au lasat pe cap o multime de datorii la gaz/electric/ apa etc. in valoare de 20mil . Contractul este facut la agentia imobiliara (Contract de Inchiriere) si spune clar scris de angajatul agentiei : "3.Chiriasul va plati chiria, stabilita de comun acord cu propietarul, si cheltuielile de intretinere (administratie, lumina, gunoi, catv, etc.) la data de 1.10.2007" data fiind ziua in care sa facut contractul. Intrebarea mea este , la data trebuia pusa data cand sa plecat? si..... se poate face ceva in instanta cu acest contract? Pe contract au fost trecute datele chiriasului si semnatura si atat. o stampila a agentiei si semnatura mea. Este legal acest contract sau facut "la misto" ??? Multi prieteni asa zic. Eu tind sa ii cred :( . Mai mentionez ca la "Mentiuni special" spune: "propietarul solicita o garantie.....etc......500 euro.........ce va fi restituita sau nu daca nu sun pagube sau datorii."


O zii buna, sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi .