avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen Fica

Activitate Carmen Fica

Răspuns la discuția executare silita
In adresa executorului scrie :"Executarea silita in dosarul.../2012 a incetat conform procesului verbal de incetare a executarii silite din data .../2015 , motiv pt care solicitam sistarea popririi infiintate in acest dosar ."

In 2015 aveam un cont la B. Transilvania care a fost inchis in 2017 . In 2019 am avut proasta inspiratie sa-mi deschid un nou cont , la aceeasi banca . Prima suma incasata a fost blocata de banca , blocata e si in ziua de azi . Banca nu poate vira suma executorului , contul specificat in poprirea din 2012 fiind inchis , si nici mie nu-mi dau acces la bani , ignorand adresa de sistare a popririi emisa de executor . Daca , printr-o nefericita eroare nu au primit sistarea din 2015 , in 1.10.2019 le-am dus o noua adresa din partea executorului . Staff-ul juridic din Centrala bancii solicita o adresa din partea Raiffeisen Bank cum ca nu am datorii la ei , dar nici acea adresa - in care Raiffeisen imi raspunde ca "nu am creante cesionate "- nu ii multumeste . Raiffeisen spune ca nu are alta formulare , ca asa sunt procedurile lor ,B. Transilvania nu vrea sa auda ...pare sa fie multumita cu situatia si nu accepta deblocarea contului ... Ma simt blocata , strivita , nu mai vad nici o iesire din aceasta situatie ...
Avocatul consultat sustine ca trimiterea in judecata ar trebui facuta la sediul B. Transilvania , in Cluj , cheltuielile necesitate putand sa depaseasca fondurile blocate ...
In urma cu 10 ani am fost administrator al unui IMM ce a intrat in insolventa . Creditor principal - Raiffeisen Bank , cu ipoteca asupra unui imobil a carui valoare depasea cu mult creditul . Insolventa nu s-a incheiat , banca nu a valorificat bunul ipotecat , dobanzile curg in continuare . In aceasta vara am fost surprinsa sa constat ca o suma incasata de mine in contul deschis in calitate de persoana fizica la Banca Transilvania a fost blocata . Mergand pe firul povestii , am descoperit ca s-a instituit o executare silita , care a fost sistata in 2015. Cu toate ca am deschis acel cont in 2019 , si am scrisoarea de sistare a executarii silite de la executorul implicat , Banca Transilvania nu vrea sa-mi deblocheze banii . Ce am de facut ? In cazul in care ma casatoresc in 2020 sau dobandesc unele bunuri , pot ele deveni obiectul executarii silite in speta insolventei prezentata mai sus ?