Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

In urma cu 10 ani am fost administrator al unui IMM ce a intrat in insolventa . Creditor principal - Raiffeisen Bank , cu ipoteca asupra unui imobil a carui valoare depasea cu mult creditul . Insolventa nu s-a incheiat , banca nu a valorificat bunul ipotecat , dobanzile curg in continuare . In aceasta vara am fost surprinsa sa constat ca o suma incasata de mine in contul deschis in calitate de persoana fizica la Banca Transilvania a fost blocata . Mergand pe firul povestii , am descoperit ca s-a instituit o executare silita , care a fost sistata in 2015. Cu toate ca am deschis acel cont in 2019 , si am scrisoarea de sistare a executarii silite de la executorul implicat , Banca Transilvania nu vrea sa-mi deblocheze banii . Ce am de facut ? In cazul in care ma casatoresc in 2020 sau dobandesc unele bunuri , pot ele deveni obiectul executarii silite in speta insolventei prezentata mai sus ?

Carmen Fica a scris:

In urma cu 10 ani am fost administrator al unui IMM ce a intrat in insolventa . Creditor principal - Raiffeisen Bank , cu ipoteca asupra unui imobil a carui valoare depasea cu mult creditul . Insolventa nu s-a incheiat , banca nu a valorificat bunul ipotecat , dobanzile curg in continuare . In aceasta vara am fost surprinsa sa constat ca o suma incasata de mine in contul deschis in calitate de persoana fizica la Banca Transilvania a fost blocata . Mergand pe firul povestii , am descoperit ca s-a instituit o executare silita , care a fost sistata in 2015. Cu toate ca am deschis acel cont in 2019 , si am scrisoarea de sistare a executarii silite de la executorul implicat , Banca Transilvania nu vrea sa-mi deblocheze banii . Ce am de facut ? In cazul in care ma casatoresc in 2020 sau dobandesc unele bunuri , pot ele deveni obiectul executarii silite in speta insolventei prezentata mai sus ?

sistata insemnand ce? au fost anulate actele de executare silita sau a fost doar suspendata executarea? daca este cea de a doua varianta, poprirea ramane in fiinta insa banii recuperati de executor nu pot fi eliberati catre creditor sau catre cheltuielile de executare. banca nu are de ce sa va deblocheze banii, ea trebuie sa ii vireze catre executor si cand se va solutiona litigiul (contestatia formulata sau orice alt proces in urma caruia s a suspendat executarea) acesta va v a returna banii in cazul in care castigati.
daca va casatoriti si, spre exemplu, dobantiti un bun comun (va cumparati un apartament) in comun (in devalmasie) executorul poate nota urmaritea silita in cartea funciara a imobilului pentru cota detinuta de dumneavoastra (cota care va fi determinata in urma partajului solicitat de creditor).
In adresa executorului scrie :"Executarea silita in dosarul.../2012 a incetat conform procesului verbal de incetare a executarii silite din data .../2015 , motiv pt care solicitam sistarea popririi infiintate in acest dosar ."

In 2015 aveam un cont la B. Transilvania care a fost inchis in 2017 . In 2019 am avut proasta inspiratie sa-mi deschid un nou cont , la aceeasi banca . Prima suma incasata a fost blocata de banca , blocata e si in ziua de azi . Banca nu poate vira suma executorului , contul specificat in poprirea din 2012 fiind inchis , si nici mie nu-mi dau acces la bani , ignorand adresa de sistare a popririi emisa de executor . Daca , printr-o nefericita eroare nu au primit sistarea din 2015 , in 1.10.2019 le-am dus o noua adresa din partea executorului . Staff-ul juridic din Centrala bancii solicita o adresa din partea Raiffeisen Bank cum ca nu am datorii la ei , dar nici acea adresa - in care Raiffeisen imi raspunde ca "nu am creante cesionate "- nu ii multumeste . Raiffeisen spune ca nu are alta formulare , ca asa sunt procedurile lor ,B. Transilvania nu vrea sa auda ...pare sa fie multumita cu situatia si nu accepta deblocarea contului ... Ma simt blocata , strivita , nu mai vad nici o iesire din aceasta situatie ...
Avocatul consultat sustine ca trimiterea in judecata ar trebui facuta la sediul B. Transilvania , in Cluj , cheltuielile necesitate putand sa depaseasca fondurile blocate ...