Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriptie credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriptie credit

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la un credit acordat de Raiffeisen Bank .
În ianuarie 2015 am facut un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank pentru o perioada de 60 de luni, iar din octombrie 2015 nu am mai reusit sa platesc la timp. Am fost dat in judecată de bancă, hotararea având data de 29 iulie 2016. In data de 23.08.2016 am primit instiintare de executare silită Deoarece nu am avut bunuri urmăribile in data de 31.10.2017 am primit de la acelasi executor judecatoresc incheierea executării silite.
Creditul a fost vandut la o firma de recuperare în noiembrie 2019, care imi tot trimite scrisori care au fost trimise inapoi deoarece nu am fost la domiciliu când au venit acestea. Am fost vizitat la adresa de domiciliu de un reprezentant al acestei firme de recuperare spunând să iau legatura cu ei urgent.
Intervine prescriptia in cazul meu, cum o pot invoca?
multumesc !
Intervine prescripția? Imi puteți recomanda un avocat?

mariusiancu87 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la un credit acordat de Raiffeisen Bank .
În ianuarie 2015 am facut un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank pentru o perioada de 60 de luni, iar din octombrie 2015 nu am mai reusit sa platesc la timp. Am fost dat in judecată de bancă, hotararea având data de 29 iulie 2016. In data de 23.08.2016 am primit instiintare de executare silită Deoarece nu am avut bunuri urmăribile in data de 31.10.2017 am primit de la acelasi executor judecatoresc incheierea executării silite.
Creditul a fost vandut la o firma de recuperare în noiembrie 2019, care imi tot trimite scrisori care au fost trimise inapoi deoarece nu am fost la domiciliu când au venit acestea. Am fost vizitat la adresa de domiciliu de un reprezentant al acestei firme de recuperare spunând să iau legatura cu ei urgent.
Intervine prescriptia in cazul meu, cum o pot invoca?
multumesc !

Intervine prescripția?

mariusiancu87 a scris:

Intervine prescripția? Imi puteți recomanda un avocat?

mariusiancu87 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la un credit acordat de Raiffeisen Bank .
În ianuarie 2015 am facut un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank pentru o perioada de 60 de luni, iar din octombrie 2015 nu am mai reusit sa platesc la timp. Am fost dat in judecată de bancă, hotararea având data de 29 iulie 2016. In data de 23.08.2016 am primit instiintare de executare silită Deoarece nu am avut bunuri urmăribile in data de 31.10.2017 am primit de la acelasi executor judecatoresc incheierea executării silite.
Creditul a fost vandut la o firma de recuperare în noiembrie 2019, care imi tot trimite scrisori care au fost trimise inapoi deoarece nu am fost la domiciliu când au venit acestea. Am fost vizitat la adresa de domiciliu de un reprezentant al acestei firme de recuperare spunând să iau legatura cu ei urgent.
Intervine prescriptia in cazul meu, cum o pot invoca?
multumesc !