avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriptie credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriptie credit

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la un credit acordat de Raiffeisen Bank .
În ianuarie 2015 am facut un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank pentru o perioada de 60 de luni, iar din octombrie 2015 nu am mai reusit sa platesc la timp. Am fost dat in judecată de bancă, hotararea având data de 29 iulie 2016. In data de 23.08.2016 am primit instiintare de executare silită Deoarece nu am avut bunuri urmăribile in data de 31.10.2017 am primit de la acelasi executor judecatoresc incheierea executării silite.
Creditul a fost vandut la o firma de recuperare în noiembrie 2019, care imi tot trimite scrisori care au fost trimise inapoi deoarece nu am fost la domiciliu când au venit acestea. Am fost vizitat la adresa de domiciliu de un reprezentant al acestei firme de recuperare spunând să iau legatura cu ei urgent.
Intervine prescriptia in cazul meu, cum o pot invoca?
multumesc !
Cel mai recent răspuns: mariusiancu87 , utilizator 09:51, 28 Iunie 2020
Intervine prescripția? Imi puteți recomanda un avocat?

mariusiancu87 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la un credit acordat de Raiffeisen Bank .
În ianuarie 2015 am facut un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank pentru o perioada de 60 de luni, iar din octombrie 2015 nu am mai reusit sa platesc la timp. Am fost dat in judecată de bancă, hotararea având data de 29 iulie 2016. In data de 23.08.2016 am primit instiintare de executare silită Deoarece nu am avut bunuri urmăribile in data de 31.10.2017 am primit de la acelasi executor judecatoresc incheierea executării silite.
Creditul a fost vandut la o firma de recuperare în noiembrie 2019, care imi tot trimite scrisori care au fost trimise inapoi deoarece nu am fost la domiciliu când au venit acestea. Am fost vizitat la adresa de domiciliu de un reprezentant al acestei firme de recuperare spunând să iau legatura cu ei urgent.
Intervine prescriptia in cazul meu, cum o pot invoca?
multumesc !

Intervine prescripția?

mariusiancu87 a scris:

Intervine prescripția? Imi puteți recomanda un avocat?

mariusiancu87 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la un credit acordat de Raiffeisen Bank .
În ianuarie 2015 am facut un credit de nevoi personale la Raiffeisen Bank pentru o perioada de 60 de luni, iar din octombrie 2015 nu am mai reusit sa platesc la timp. Am fost dat in judecată de bancă, hotararea având data de 29 iulie 2016. In data de 23.08.2016 am primit instiintare de executare silită Deoarece nu am avut bunuri urmăribile in data de 31.10.2017 am primit de la acelasi executor judecatoresc incheierea executării silite.
Creditul a fost vandut la o firma de recuperare în noiembrie 2019, care imi tot trimite scrisori care au fost trimise inapoi deoarece nu am fost la domiciliu când au venit acestea. Am fost vizitat la adresa de domiciliu de un reprezentant al acestei firme de recuperare spunând să iau legatura cu ei urgent.
Intervine prescriptia in cazul meu, cum o pot invoca?
multumesc !



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita anttonnio anttonnio buna ziua , 1. va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitorla un credit acordat de BRD . in mai 2006 am contract un credit de nevoi personale de la BRD , ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie raiffeisen bank/kruk romania cami_vox cami_vox Buna ziua In anul 2010 am solicitat Raiffeisen Bank un descoperit de cont, pe care ulterior nu l-am mai putut achita inapoi. La sfarsitul lunii Februarie ... (vezi toată discuția)
Executare silita mazilugabriela mazilugabriela Buna ziua, Daca in 2008 s a achizitionat un credit de nevoi persoanale fara ipoteca si dupa 3 -4 luni din anumite motive nu s a mai putut plati rata,persoana ... (vezi toată discuția)