Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,
Daca in 2008 s a achizitionat un credit de nevoi persoanale fara ipoteca si dupa 3 -4 luni din anumite motive nu s a mai putut plati rata,persoana a plecat in strainatate, nu detine nici un bun pe numele dansului si acum 1 luna a primit executare silita la banca ( unde avea un cont deschis si a poprit suma disponibila aprox 500 ron) , nu ar fi trebuit sa intervina prescrierea datoriei:?
Din 2008 pana in 2015 , datoria bancara nu trebuia prescrisa? Cum se poate executa silit daca au trecut atatia ani in care nu s a poprit nimic , nu a semnat nici o instiintare inainte de executare.
In acest caz se mai poate contesta executare silita, avand in vedere legea data de Curtea Constitutionala :
[ link extern ] ?
Astept un raspuns de la dumnevoastra.

Va multumesc
In aceasta perioada, ati primit telefoane si scrisori din partea unei firme de recuperari ? Mai nou, bancile sunt obligate in fiecare zi sa transmita situatia conturilor nou deschise catre Administratia Financiara. Nu se prescrie nici-o datorie, ar insemna ca bancile sa dea faliment. Suntem urmariti permanent pana la iesirea la pensie si dupa, de catre firmele de recuperare.
Doar scrisori de la o anumita firma de recuperare, scrisori care le am gasit in posta ( nu am semnat niciodata o confirmare de primire) Atunci care este rolul prescriptiei in cazul datoriilor bancare sau cand poate interveni prescriptia unei datorii?