avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate CorinaStr

Activitate CorinaStr

Buna ziua! Ma intereseaza daca o persoana fizica X, proprietara a unui apartament, incheie un contract de comodat cu o alta persoana fizica Y pe o perioada de 3 ani (pentru folosinta acelui apartament), persoana Y poate sa infiinteze o societate comerciala avand sediul social tot in acel apartament folosindu se de acel contract de comodat? Multumesc!
Buna ziua! Sunt interesata de procedura atribuirii unui teren dat in folosinta pentru tineri in baza Legii nr. 15/2003. Eu si sotul avem pana in 35 ani, avem 2 copii, nu avem si nici nu am avut in proprietate o locuinta sau un teren destinat construirii uneia. In normele metodologice privind aplicarea legii, am vazut ca pe langa declaratia pe propria raspundere a solicitantului ca nu detine si nu a detinut o locuinta sau un teren destinat construirii acesteia, trebuie depusa si o declaratie pe propria raspundere a parintilor ca nu detin/nu au detinut in proprietate teren cu suprafata mai mare de 500 mp in mediul urban sau 5000 mp in mediul rural. As dori sa stiu daca aceasta prevedere se refera la metri patrati de teren pe care s ar putea construi o locuinta sau metri patrati de teren, indiferenta de destinatie acestuia. Concret, in cazul meu, parintii mei detin 1500 mp teren intravilan si 10000 mp teren extravilan padure, iar parintii sotului detin 750 mp teren intravilan si 10000 mp teren extravilan arabil, ambii in mediul rural. Pe aceste suprafetele de teren ale parintilor de peste 5000 mp nu se poate construi nicio locuinta deoarece nu permite destinatia. As dori sa stiu indeplinesc conditiile din prisma acestei prevederi. Va multumesc!