avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Activitate anaconstanta

Activitate anaconstanta

Răspuns la discuția Debransare RADET
Va multumesc pentru detalii.
Cu Uniunea Asociatiilor de prop. ati luat legatura?
Răspuns la discuția Debransare RADET
Nu mai am Metodologia aceea data de RADET dar acolo am citit ceva de genul ca actul aditional ca urmare a modificarii puterii instalate se face doar daca sunt debransati mai mult de 25% din apartamente.
Off-topic: cat ati platit gazul in luna cea mai friguroasa?
Răspuns la discuția Debransare RADET
Admin. a refuzat sa va scada de la plata caldurii avand totusi acel PV de debransare?Ati platit intretinerea pe perioada de iarna?
La noi in Constanta sunt multi admin. care au facut acest"compromis" daca ii pot spune asa si pe baza unei constatari a debransarii au scazut de la intretinere acele apartamente.Admin. meu nu vrea sa faca acest lucru spunandu-mi ca ii cer o ilegalitate desi eu consider ca responsabilitatea vis a vis de debransarea fara acordul RADET-ului este a mea nu a admin.! El constata ca nu am consum deci nu are de ce sa ma treaca la plata! E ca si cum as avea repartitoare si le-as tine inchise si nu as consuma nimic.
Si eu imi pun acesta intrebare...ce sorti de izbanda as avea...in conditiile in care exista acest Ordin.Poate un Ordin sa "completeze" o LEGE care ne permite debransarea????
Răspuns la discuția Debransare RADET
Va multumesc pentru raspunsuri.
Pe cine ar trebui sa dau in judecata, RADET sau Asociatia? Existand acest Ordin, RADET-ul nu are sanse sa castige?
In raspunsul scris pe care l-am primit de la RADET pe langa acest Regulament Cadru, alt motiv invocat :Asociatia din care fac parte are datorii neachitate.
Din experienta dumneavoastra...cam cat ar dura un astfel de proces?
Multumesc.
Răspuns la discuția Debransare RADET
Am depus dosarul(care include si cererea) la RADET.
Raspunsul negativ primit are la baza Ord.91/2007-art.249. emis de Autoritatea Nationala de Reglementare Pentru Serviciile Publice de Gospodarire Comunala care spun ei -completeaza Legea energiei termice.
Eu as fi preferat o posibilitate de rezolvare a problemei pana in toamna fara un proces dar se pare ca nu se poate altfel...
Răspuns la discuția Debransare RADET
Va multumesc pentru raspuns.Fara acordul RADET-ului m-am debransat si administratorul nu numai ca nu a acceptat sa vina in apartament sa constate ca am caloriferele taiate dar ma ameninta ca o sa fiu data in judecata pentru asta si voi raspunde penal!!Si sa fac bine sa sudez la loc tevile ca sa nu am probleme!
Pe cine ar trebui sa actionez in judecata:asociatia de proprietari sau Radetul?
Buna-ziua!Sunt noua pe forum,sper ca am postat bine subiectul.Am rugamintea sa cititi aceste randuri si sa ma ajutati cu un raspuns.
Locuiesc intr-un apartament proprietate personala la ultimul etaj si am facut demersuri la RADET prin care am solicitat debransarea, avand instalata o centrala pe gaze in apartament (avand acordul scris al Asociatiei de locatari si al tuturor vecinilor de pe scara si indeplinind toate conditiile cf. Legii 325/2006-legea energiei termice.Raspunsul RADET este negativ invocand Ord.91/2007 -art.249 care spune:deconectarile individuale nu se pot executa in acele codomenii in care nu s-au produs deconectari anterioare intarii in vigoare a pezentului regulament".Pe scara nemaiexistand nimeni debransat.Am incercat sa rezolv pb. cu Asociatia,neavand contract direct cu RADET si am cerut sa vina admin. sa constate ca nu mai sunt utilizator al energiei termice furnizate de RADET si pe baza acelui PV de constatare sa ma scada de la plata caldurii(avand gigacalorimetru la scara).Am fost refuzata categoric si mi s-a spus ca nu poate sa ma scada fara acordul RADET(chiar daca eu nu mai am consum)Mentionez ca asa procedeaza cei care sunt in aceeasi situatie cu mine, in alte asociatii.Nu cred ca cer o ilegalitate.E ca si cum as avea repartitoare la calorifere si le-as inchide si n-as inregistra consum,eu asa gandesc.Intrebarea mea:am sanse de castig daca merg mai departe(un eventual proces cu Asociatia?)Pot rezolva alfel problema?
Va multumesc, Ana