avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate allias007

Activitate allias007

Am un coleg la care in cartea de munca nu sunt insemnate grupele de munca anterior anului 2001 .Unii colegi au reusit sa primeasca adeverinte de la fostul angajator cu grupele de munca. Angajatorul a intrat in faliment iar arhiva a ajuns la un arhivator . Are colegul meu vreo sansa sa i se rectifice cartea de munca cu inscrierea grupelor de munca ? Deoarece obtinerea adeverintelor se face intr-un termen foarte mare si poate depasii 1 septembrie 2024 cand se schimba legea pensiilor .El se afla in imposibilitatea de a iesii la pensie pe vechea lege 263 /2010 si conform noi legi ar trebui sa mai munceasca inca 2 ani .
Am lucrat in perioada 1989 -2014 la o firma in cadrul unui laborator(sectie) unde am avut grupa a 2 a dar prestam munca in alta sectie in care erau conditii de munca grupa 1 .In carnetul de munca este specificat doar meseria .si locul de munca fara sa se faca referire la adevarata meserie .Avem fisa postului in care este specificat exact locul unde prestam activitatea si atributiilr de serviciu . Care ar fi procedurile de urmat pentru a se aduce modificari ale carnetului de munca in sensul in care sa reflecte realitatea ? Sau ce acte sunt necesare pentru a putea obtine grupa 1.respectiv conditii speciale dupa 2001 ?
Am un loc de munca cu norma intreaga program de tura 12 ore 12/24/12/72.Pot avea al doilea loc de munca cu acelasi program de tura de 12 ore dar cele 12 +12 sa le fac in liberul de 72 ore? Asfel nu se suprapun programele de locru respectiv pontajele. Al doilea angajator spune ca nu isi poate lua resposabilitatea fiind al doilea loc de munca cu tura de 12 ore.