Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am un coleg la care in cartea de munca nu sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am un coleg la care in cartea de munca nu sunt insemnate grupele ...

Am un coleg la care in cartea de munca nu sunt insemnate grupele de munca anterior anului 2001 .Unii colegi au reusit sa primeasca adeverinte de la fostul angajator cu grupele de munca. Angajatorul a intrat in faliment iar arhiva a ajuns la un arhivator . Are colegul meu vreo sansa sa i se rectifice cartea de munca cu inscrierea grupelor de munca ? Deoarece obtinerea adeverintelor se face intr-un termen foarte mare si poate depasii 1 septembrie 2024 cand se schimba legea pensiilor .El se afla in imposibilitatea de a iesii la pensie pe vechea lege 263 /2010 si conform noi legi ar trebui sa mai munceasca inca 2 ani .
Nu .. in carnetul de munca nu se mai pot face mentiuni ... colegul dvs va trebui sa obtina de la detinatorul legal al arhivei fostului angajator o adeverinta de incadrare in grupa de munca.
Termenul de eliberare pentru detinatorul arhivei este de maximum 60 de zile calendaristice.