avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate AngelBiker

Activitate AngelBiker

Buna!
Acum cateva zile (Vineri 13 iunie) am fost accidentat (conduceam o motocicleta) de catre o masina care a virat stanga din sensul opus de mers fara se asigure intrand in coliziune cu mine, impactul nu a fost puternic deoarece s-a petrecut in oras la viteze mici (30-40km/h) si am reusit sa franez in timp. In urma accidentului nu am avut leziuni majore decat juliturile de rigoare, intinderi de tendoane si muschi si durerile serioase adiacente de atuncin nimic serios, insa motocileta a fost distrusa partial cat si echipamentul meu de protectie.
Daca imi permite-ti am cateva intrebari, mai degraba nelamuriri:

1. Im cate zile va trebui sa merg cu motocileta la expertiza de daune (bineinteles in functie de asiguratorul RCA, dar un timp aproximativ) deoarece sapt acestea nu voi putea
2. Echipamentul moto (casca, geaca) trecute in procesul verbal se vor despagubi de catre asigurator? (chiar daca spre exemplu casta are mici julituri si eu pot atesta ca aceasta a fost cumparata recent de noua), vor trebui neaparat facturile?
3. Motocicleta noua costa aproximativ 4000 eruo, vechimea acesteia este de 5 ani, este aevarat ca cei de la asigurari au viue sa despagubeasca doarun procentaj din valuarea acesteia ca si noi (care scade in timp), deoarece, motocicleta este modificata, spre exeplu este toba, care costa 500 euro si a fost avariata, si, astfel cumularea daunelor poate depasi suma respectiva...
4. Ce pretentii pot sa am eu ca si parte vatamata aupra asiguratorului? (spre exemplu sa imi faca motocicleta indiferent de cost...etc)

Va multumesc!