avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate adriana m

Activitate adriana m

Răspuns la discuția transfer bancar
Daca de la banca din strainatae unde vor fi transferati banii ii vor cere sa justifice provenienta banilor,poate cere la banca din Romania un extras de cont,aveti idee despre asta?Sau depinde de banca,daca vor cere, sa intrebe atunci,acolo?
Răspuns la discuția transfer bancar
Multumesc .Mai am o intrebare:Daca copilul are cont in tara pe numele lui ,in care am depus noi bani de cand a fost mic si a primit de la bunici,Vrea sa isi mute banii in strainatate prin transfer bancar si sa lichideze contul ,este o problema?Ar avea probleme pentru ca suma este peste 10000 euro?El nu a lucrat niciodata in Romania,banii sunt strict din depunerile/transferurile de la parinti,bunici.
Răspuns la discuția transfer bancar
Da, ma gandesc ca nu se pot face contracte pentru sumele primite deja.Contractele de donatie se vor face inainte ,la notar si apoi se face transferul de bani.Corect?. Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția transfer bancar
Multumesc pentru raspunsuri.La explicatie transfer trebuie scris ``contract donatie`` pentru a nu fi nicio problema,inteleg.
Tatal meu a primit de la ANRP,despagubire pentru un teren confiscat abuziv de stat(regimul comunist) o suma de bani timp de 5 ani pe care apoi el a transferat-o sau depus in cont pentru nepotul lui cu explicatia ``cadou ``nu este in regula daca nu a facut un contract de donatie notarial,inteleg.Suma este 16000 euro anual.
Deci aceste sume el nu le v-a putea justifica in cazul unui control?
multumesc anticipat
Buna ziua,
vreau sa ii trimit prin transfer bancar unicului meu copil 50 000 de euro,ca sa il ajut sa plateasca avansul pentru o casa pe care vrea sa o cumpere. Locuieste in strainatate.
Ce ar trebui sa scriu la explicatii transfer sa nu fie o problema?Cadou? ajutor avans casa? sau cum?Ar trebui sa fac un act la notar ca i-am dat banii? Este unicul copil ,oricum doar el v-a mosteni tot.
Va multumesc
Am inteles, multumesc mult
Multumesc, mult.
as mai avea o intrebare.Daca ea renunta in favoarea mea la mostenire,poate merge la un notar in orasul unde locuieste sa faca acest document?De ce acte are nevoie?
Eu ii voi plati partea ei de bani daca vrea ca sa faca renuntarea. Intreb,as putea face acest lucru dar sa am si un document sau o dovada ca am platit partea ei?
Daca mostenirea se face la notar prin renuntarea din partea ei ,acest act se mai poate ataca in instanta de ea peste un anumit timp sau nu?

Buna ziua,
va supun atentiei o situatie.Ambii parinti au decedat.Mama prima in urma cu 6 ani si acum tatal. Nu s-a facut succesiunea dupa mama ,urmand sa facem acum tot,(stiu ca va fi mai scump,dar veti intelege de ce nu s-a facut).
Am o sora care locuieste in alt oras.Eu am avut grija de ambii parinti,sora mea nu a fost sa il vada pe tata in ultimii 5 ani deloc,(si atunci a venit la o nunta in oras,nu la el in vizita), chiar daca stia ca e bolnav .Nu exista testament sau ceva in acest sens,prin care sa imi lase mie mai mult,desi ar fi vrut si sora mea stie cum ar fi fost dorinta lui.Stiu ca tot ce au avut se imparte in mod egal la 2 in aceasta situatie. Am depus actele la notar pentru succesiune,dar ea nu imi trimite act de identitate sa putem demara succesiunea si nici nu vine aici sub pretext ca trebuie sa se gandeasca sau ca nu are timp.De la biroul notarial au spus ca daca in termen de 3 luni de la inscriere nu se finalizeaza dosarul ,se suspenda si se poate face succesiunea doar prin instanta.
Cum este procedura?
Daca ea nu vrea sa vina sa facem succesiunea se poate obliga prin instanta?Notarul o poate obliga.
Daca ea ,dupa trecerea imobilului pe numele nostru, dupa succesiune ,nu vrea sa vanda eu o pot obliga ?
Multumesc
Adica daca se pricepe la ce trebuie sa faca si angajatorul este multumit,inteleg.
Nu eram sigura daca pe baza diplomei de liceu se poate angaja ca mecanic utilaj,daca este corect si legal.
Multumesc