avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate Chri

Activitate Chri

Răspuns la discuția Parcarea masinilor la bloc
Nu exista amenajare, de aceea toti inchid ochii, ca nu au unde sa-si parcheze masinile.
Răspuns la discuția Parcarea masinilor la bloc
Nu este chiar un drum, este doar o straduta printre blocuri. Spatiul este stramt in zona.
Buna ziua. Blocul in care stau are 4 etaje si 2 scari, fiind al doilea de la strada. Se intra pe o straduta lata doar cat o banda rutiera de drum public. De o parte si de alta este cate un trotuar de max 1 m latime, cu borduri inalte de 10 cm. Spre blocul nostru incepe apoi gradina blocului, cu gard mare. De partea cealalta incepe fix blocul vecin. Distanta dintre blocuri este destul de mica, gradina avand vreo 5 m. Vecinii mei parcheaza masinile jumate pe trotuarul de 1 m, jumate pe straduta ingusta. Din aceasta cauza nu poate intra masina de gunoi care vine dimineata sa ridice gunoiul. Este legala parcarea lor?
Nu am voie sa fac mizerie (aruncand paine si grau pe jos) pe domeniul public. Aici am vazut cateva hotarari locale in acest sens. Chiar daca stiu ca la baza acestei rautati sta invidia vecinilor (nu hranirea porumbeilor), vroiam sa stiu doar daca exista un cadru legal. Va multumesc.
Buna ziua. Locuiesc in sectorul 6 si hranesc porumbeii comunitari in balconul propriu. Langa bloc este gradina blocului, cam in paragina si plina de gunoaie aruncate de oameni. Apoi este straduta cu masini parcate. Porumbeii nu stau in copaci, ci doar pe blocuri. In copaci stau doar turturelele, care se gainateaza pe masinile de jos. Acesti oameni care arunca gunoaiele jos, vecinii mei, mi-au facut reclamatie, pe motiv ca porumbeii se gainateaza in capul, pe hainele si pe masinile lor. Mancarea porumbeilor nu curge jos, ci ramane in balcon. Administratorul spune ca politia a venit si negasindu-ma acasa, i-au spus lui sa ma avertizeze c-o sa-mi dea amenda. Este posibil asa ceva?