avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1659 soluții astăzi
Forum Activitate orbanbalint

Activitate orbanbalint

Bună!
Am o întrebare simplă, dar până acum n-am primit un răspuns clar, nici măcar de la angajații ANAF.
Am înființat un PFA care are sediul profesional diferit de adresa mea din buletin.
Eu stau în Mun. Cluj-Napoca iar sediul PFA este în comuna Baciu, un sat aflat lângă Cluj.
În lista normelor la codul CAEN ce am ales sunt patru grupuri: Mun. Cluj, alte Municipii, Orașe si Sate și comune.
Este o diferență destul de mare la norme între Cluj și satele din județ.
Eu nu știu în declarația unică care normă să scriu? Norma de Cluj-Napoca, unde am domiciliul în buletin sau norma de Sate și comune, că sediul PFA este în comuna Baciu?
La ANAF una mi-a zis, că sediul PFA contează, altă că adresa din buletin, alta n-a știut iar altă persoană mi-a zis, că comuna Baciu e comună de Grupul 1, ca și comunele Apahida sau Florești și asta înseamnă că trebuie să iau norma de Mun. Cluj. Despre grupe nu găsesc nimic online.
Mă poate ajuta cineva?
Bună!
Am o nelămurire și nu găsesc niciunde pe net răspuns la problema mea.
Vreau să înființez un PFA și aș dori ca sediul social să fie locul unde stau (adresa din buletin).
Închiriez acest apartament de la o firmă (Persoană Juridică) de câțiva ani, aici locuiesc și nu știm cum să procedăm cu contractul de comodare. Nici locatarul (PJ) nici eu nu știm ce se întâmplă cu impozitul pe clădire, în caz că pe adresa poștală a clădirii se înregistrează un domiciliu fiscal. Se schimbă ceva?
La închirierea de la persoană fizică e clară situația, trebuie depusă ITL-001 și bifată la punctul unde scrie "La adresa poștală a clădirii este înregistrat un domiciliu fiscal al unui operator economic, dar nu se desfășoară nici o activitate economică." și astfel impozitul se calculează ca pentru clădiri rezidențiale.
La închirierea de la persoană juridică care-i situația?
Menționez că nu voi desfășura activitate economică la sediul social.
Sper că am fost de înțeles.
Mulțumesc în avans pentru răspunsuri!