avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters60480

Activitate ContSters60480

As dori sa obtin recunoasterea hotararii de divort pronuntata in SUA, Texas in 2001. Intre timp m-am recasatorit, iar obtinerea recunoasterii hotararii de divort este necesara in vederea inscrierii certificatului de casatorie eliberat de o autoritate din SUA in Registrele de Stare Civila si eliberarea unui certificat de casatorie romanesc.
Stiu ca trebuie sa obtin o apostila pe hotararea de divort inainte de a o presenta curtii. Mentionez ca divortul a fost de comun acord si nu am avut copii si nici bunuri imobile.
As dori sa stiu:
-care este instanta competenta in recunoastereea hotararii. Mentionez ca de la sfarsitul anului 1999 am locuit in SUA si am obtinut statutul de permanent resident.
-daca sunt probleme procedurale datorita faptului ca nu am un act de identitate romanesc valabil si nu pot obtine unul cu numele pe care il folosesc in mod curent inainte de a obtine recunasterea hotararii (sau as putea sa aplic sub numele din buletinul de identitate expirat?)
-daca exista un formular tip pentru cererea de recunoastere a hotararii si cum as putea sa-l obtin;
-care sunt taxele judiciare si cum pot fi platite;
-daca cererea poate fi trimisa prin posta sau este necesara representarea prin procura;
-daca este necesara o actiune din partea fostului sot;
-in ce priveste traducerea din engleza in limba romana a hotararii de divort: daca pot trimite o traducere care este notarizata in SUA, sau trebuie obtinuta o traducere legalizata in Romania, sau daca traducerea va fi facuta sub indrumarea instantei.

Va multumesc pentru informatii,
Lidia